Avatar billede beorn Nybegynder
16. marts 2004 - 21:52 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Lokal DNS rettelse

hejsa

har en 2003 server og en exchange 2003 server som skal modtage mails fra 2 domæner. den kører domæne1.dk lige nu og skal til at modtage for domæne2.dk nu

MX recorden for begge domæner er blevet rettet så de peger på serveren og der er åbenet for port 25. jeg kan sende internt til begge domæner og kan sende fra begge domæner.

Men jeg kan ikke modtage på domæne2.dk lige nu. jeg går ud fra at det er fordi jeg at skal rette DNS serveren på maskinerne. Men hvordan går jeg det. jeg har tjekket om domæne1.dk findes i DNS'en, men det gør det ikke. så skal jeg oprette både domæne1.dk og domæne2.dk i DNS'en eller kun domæne2.dk og hvordan skal det konfigureres??

jeg har forresten også sat recipient policy op til begge domæner og replikeret derud til alle brugerne.

håber i kan hjælpe :-)
Avatar billede mr.d Nybegynder
18. marts 2004 - 00:35 #1
Du skal oprette domain2 i din DNS og lave en MX record som peger på server.domain1.dk
Det nemmeste er at lave en AD int. DNS zone i DNS MMC´en
Avatar billede beorn Nybegynder
18. marts 2004 - 13:44 #2
tja det havde jeg også gjort. en eller anden tåbe havde bare glemt at pege på den rigtige server.

underlig at mailserveren hedder mailsrv1 og ikke filsrv1 ikke?

jeg er en taber :-D
Avatar billede mr.d Nybegynder
18. marts 2004 - 14:42 #3
Virker det nu så ?
Avatar billede beorn Nybegynder
18. marts 2004 - 16:55 #4
ja det virker fint :-) bortset fra at der af en eller anden grund er forsinkelser på mellem det firma som scanner vores emails og min server. nogle mails ryger lige igennem. andre tager 3-5 min. og det er ikke pga størrelsen? nogle ideer?
Avatar billede mr.d Nybegynder
18. marts 2004 - 16:59 #5
Nej, egentlig ikke :-(
Andet end det måske kan være at deres server har et trust til det ene domain og ikke det andet eller at det andet domain er makeret som spam i deres syst.
Skriv eller ring til dem.
Avatar billede beorn Nybegynder
18. marts 2004 - 17:01 #6
har fat i dem :-) men værsgod ihvertfald :-)
Avatar billede mr.d Nybegynder
18. marts 2004 - 17:02 #7
Jeg takker.
Hvis du skal teste dine mail boxe har jeg en test konto til det foremål.
test (at) mailroot.dk
Avatar billede beorn Nybegynder
18. marts 2004 - 17:04 #8
:-) jeg har selv adgang til 2 andre exchange servere og har to andre domæner med webmails ellers er der jo altid hotmail :-) så ellers tak. det er ikke test konti jeg mangler.
Avatar billede mr.d Nybegynder
18. marts 2004 - 17:07 #9
Bare OK
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester