Kan man få et accespoint der samtidigt funger med kabler?
Er der nogen der kan fortælle om det er muligt at købe et accespoint med switch der både kan fungerer med kabel og wlan?
Grunden er at jeg har en stationær hvor jeg gerne vil bruge kabel og så har fået en bærbar som jeg helst vil kunne bruge uden kabel.
Derudover vil jeg gerne høre om man så kan slå wlan fra mens switchen til kabler stadigt kører?
Jeg har hørt at man ikke kan sætte en router til et netværk hvor der i forvejen er en router. Hvis det er rigtigt kan jeg nemlig ikke løse mit problem ved at købe en af de routere der både har router, accesspoint og switch i et fordi jeg sidder på en andelsforenings netværk.
Hvis nogen kender noget til dette er jeg meget interessert i at høre hvilke modeller der understøtter mit behov.
Det jeg ønsker er at jeg kan slå wlan til når jeg vil bruge min bærbare og nøjes med at bruge kabler når jeg kun vil benytte min stationære. Jeg håber på at kunne købe et accespoint der kan udføre begge funktioner samtidigt med at jeg kan slå wlan fra.
Det kan man desværre ikke få et AP til at gøre? men det du kan er jo at købe et accesspoint også en swich! (så kan du jo bare slukke for dit ap når du ikke vil bruge det) også er der stadigvæk kabler til din computer.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.