Avatar billede tblaster Nybegynder
23. marts 2004 - 13:32 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Skrive i en fils egenskaber via asp (Title, Subject, Author etc)

Hejsa

Vha. følgende kan man undersøge hvornår en fil blev oprettet:
        Dim fs, f
        Set fs    = Server.CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
        Set f    = fs.GetFile(Fil_sti_og_filnavn)
       
        Response.Write "File created: " & f.DateCreated & "<br>"
       
        set f    = nothing
        set fs    = nothing

Hvordan kan jeg skrive i filens egenskaber. Jeg tænker på følgende:
Title, Subject, Author, Keywords, Comments

Det drejer sig om et billed og jeg vil helst hvis jeg skal undvære at have fat i en ny komponent. Jeg har ASP Image hvis FileSystemObject ikke kan klare det. Men hvis ingen af dem kan vil jeg gerne høre hvilken komponent kan og hvordan det så gøres.
Avatar billede nute Nybegynder
23. marts 2004 - 13:45 #1
uden at jeg kender ASPImage overhovedet, så ser det ikke ud til at det er muligt at hive disse data ud:

http://www.serverobjects.com/comp/Aspimage.htm

det er hellere ikke muligt via FSO:

http://msdn.microsoft.com/library/en-us/script56/html/jsobjfile.asp?frame=true

/nute
Avatar billede KingMedia Novice
23. marts 2004 - 16:25 #2
jeg har selv luret på det samme.. 
Det irriterer mig en anelse, for i php har jeg set at man kan hive netop de info ud fra billeder..  det MÅ da være muligt i ASP også ?

/Mads
Avatar billede nute Nybegynder
23. marts 2004 - 16:31 #3
hehe ... dét argument alene, er ikke god nok grund til at tro at det skal være muligt i asp. Jeg ser ofte mange ting der er mulig på en nem måde i et sprog, men hulens besværligt i et andet ( eller ikke muligt ) ;o]

som skrevet ... jeg kender ikke aspimage, og jeg kender hellere ikke nogen andre komponenter der behandler billeder, men det var jo disse to du refereret til, så det var også de samme jeg tog udgangspunkt i.

/nute
Avatar billede tblaster Nybegynder
06. april 2004 - 08:17 #4
Lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester