diskcache i Windows 98
Jeg har læst på en dansk hjemmeside, at det kan betale sig at indsætte minimum- og maksimumværdier for diskcache i Windows 98 - især hvis det er en gammel computer med lille processor og ikke så meget ram.Det er noget med at indsætte følgende i filen system.ini (under overskriften
[vcache]:
minfilecache=
maxfilecache=
Værdierne kunne så ifølge denne hjemmeside (som jeg desværre ikke kan finde mere...) have værdier i forhold til hvor meget RAM, computeren har:
16 MB 1024 - 4096
32 MB 4096 - 6144
64 MB 4096 - 8192
128 MB 6144 - 10240
Men så læser jeg i en tysk nyhedsgruppe, at det er en endnu bedre idé at lade minimum- og maksimimværdien være ens. Med en konstant diskcache-størrelse skal Windows ikke foretage nogen beregninger her, og det skulle kunne mærkes på ydelsen.
Spørgsmål: Hvad er smartest - den danske eller den tyske løsning - eller slet ikke at røre ved diskcache i system.ini?
Jeg har på fornemmelsen, at det ikke spiller alverdens rolle for ydelsen på Windows 98. Jeg kan imidlertid godt lide at holde procentsatsen i "Denne computer - Egenskaber - Ydelse" så høj som muligt. Og lidt har jo også ret :-)
