På girokort til maskinel udfyldning (på printer) er der, som en ekstra sikkerhed en plads til et checktal (2 cifre). Det beregnes ud fra beløbet på girokortet, og kan så bruges hvis der f.eks. er tvivl om placeringen af kommaet. Som sagt kan jeg ikke huske det præcist - jeg mener at det er modulus 10:3, men det kan jeg checke hos postvæsenet.
Jeg har nu snakket med BG-bank, der sender noget materiale med posten. Jeg vil tro at rutinerne derfra giver løsningen i sig selv, men der er også en chance for at jeg lægger matematikken op her, så kan jeg jo give point til den der laver det i VBA.
Men som sagt - er der en færdig løsning i pakken, skal I ikke regne med point.
Jeg har i øvrigt foreløbigt lært at metoden hedder modulus 97:10
Fandt du en VBA løsning ? Jeg roder med samme problemstilling i Access
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.