Avatar billede bb_maze Nybegynder
25. marts 2004 - 14:22 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Teknologi projekt

Hejsa!

Jeg er i gang med teknologi projekt på HTX på 2. år... Eller jeg er sådan set ikke kommet i gang endnu. Mit problem er at jeg ikke ved hvilket emne jeg skal skrive om.

Over emnet er 'Kroppen', og underemnerne er:
- Kroppen i miljøet
- Den sunde krop
- Når kroppen skal hjælpes
- Den iscenesatte krop

Jeg skal skrive en rapport, og lave et produkt, fx. en rampe til kørestole... Dog skal det helst være noget som ikke er opfundet i forvejen.

Nogle der har nogle gode forslag? Alle er velkomne!

På forhånd, kæmpe tak!

HYGGE
Avatar billede hijklm Juniormester
25. marts 2004 - 23:31 #1
Ok......brainstormer bare og så må du plukke hvad du vil:

- en slags eletronisk måler som kan aflæse kroppens forskellige strømniveauer hvis man kan sige noget om tilstanden ud fra dét

- man kunne lave et hylster der passede omkring hånd + håndled, som var elastisk spændt opad, sådan at man kunne løfte tungere ting uden at bruge så mange kræfter.

- Man kunne undersøge hvilke dufte der virkede beroligende og fremstille aromaer i forhold til hvilke stress-symptoner folk har.

- Lave skridsikre skosåler....til når der ligger sne.

Aner ikke om det sætter nogle tanker igang, men nu har jeg da givet et lille bud... :-)
Avatar billede bb_maze Nybegynder
29. marts 2004 - 11:46 #2
Tak for budet :D

Lige nu har jeg selv en tanke om at bygge en robot ved hjælp af lego mindstorm, som så kunne fungere som automatisk støvsuger, men det er jo opfundet.... Nogle der har andre ideer?

HYGGE
Avatar billede bb_maze Nybegynder
27. maj 2004 - 21:09 #3
hijklm, i orden hvis vi deler point?

Hygge
Avatar billede hijklm Juniormester
27. maj 2004 - 21:24 #4
Fair nok, hvis du bare fortæller hvad du besluttede dig for. :-)
Avatar billede bb_maze Nybegynder
27. maj 2004 - 21:27 #5
Hehe, ok ;) Det endte med lego robotten, som kunne følge en sort streg på gulvet og så samle post op når den ramte det :D

Men tak for hjælpen! Det er godt med lidt inspirration!

Hygge
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester