25. marts 2004 - 19:31Der er
16 kommentarer og 1 løsning
Radeon 9800 og systemkrav
Jeg har siddet og savlet lidt over prisen på et Radeon 9800 Pro kort som jeg godt kunne tænke mig, (http://www.bob.dk/index2.php?vareNummer=R9800P-ICEQ128), men er et øjeblik kommet i tvivl om der er kommet nye systemkrav siden Geforce4-tiden?
Jeg har i øjeblikket et Geforce 4 Ti4200. Kan jeg uden problemer udskifte dét med et Radeon 9800 Pro? (jeg tænker på kortets størrelse, varme osv.)
Mener riversen (anden bruger her) sidder med et 9800pro AIW kort i sin gamle 1ghz spand :-) Og 9800pro bruger (stort set) samme standarder som ti4200, så jeg skulle ikke kunne se at du ikke kunne. Men hvis du lige skriver hvilket bundkort du har, så finder vi ud af det. Det eneste der måske kunne være et problem, er din psu. Mener 9800pro kræver 300w.
eller var rkhdk der havde den sammensætning. Det kan jeg ikke huske. Men ved at der er en herinde der har en ældre spand med et 9800pro i, og det kører perfekt. Jeg kan ikke lige finde noget på dit bundkort, men så længe det supporter 4x agp (gør det), er der ingen problemer.
Jo, og så skal du have et molex stik tilovers (den type man sætter i harddisk/cd/dvd/osv). Hvis du ikke har det, kan du købe en strømtyv/ysplitter. Kan fåes hos alle computerforhandlere for ca 20-40kr.
Har søgt på dit bundkort (og 75kav) samt 9800pro, og kan ikke finde noget der taler imod det.
Du skal lige regne med at nogen ældre bundkort kan have problemer med Radeon kortene. Da Soltek lavede det kort var de nyere Radeon kort garanteret ikke kommet endnu. Mit DFI AD77 Infinity havde nogle problemer med Radeon 9700 PRO men løste det med en bios opdatering. Bare lige et indskud, men ellers burde det virke.
En strømtyv....hvordan er det nu lige sådan en ser ud? Mine to harddiske deler samme ATA-kabel og så deler cd-rom drev og dvd-brænder det andet ATA-kabel. (Der er kun plads til to ATA-kabler på mit bundkort af gangen)
Mener I at der skal være et ledigt hunstik på ATA-kablet til f.eks. harddisken?
Er der nogen der har de fysiske mål på størrelsen af selve kortet? Det er nemlig temmelig trangt i mit kabinet, for grafikkortet støder lige op mod ATA-kablerne til min harddisk, så det skal passe helt perfekt hvis det skal være der.
Mit nuværende GF4TI4200 kan godt lige klemmes ind, men kan et Radeon også? (send svar for point)
Er det et micro atx kabinet du har eller hva??? Jeg mener Radeon kortet er længere end geforce kortet. Så det kunne blive spændende om du overhovedet har plads til det.. Ellers må du købe nogle ata kabler der kan bøjes istedet for bredkablerne der kan være pisse irriterende.
Nej, jeg har ikke micro atx kabinet, men placering på bundkortet af grafikkort i forhold til ata-kabler er bare ikke særlig optimal. Så hvis Radeon-kortet er f.eks. 3 cm længere, så tror jeg ikke jeg kan få det mast ned.
Det kan faktisk godt blive et problem. Specielt hvis det kommer til at dække blæseren (så vil du kunne få et problem med varmen). http://www.soltek.com.cn/product/mainboard/images/75KAV.jpg Ser lige om jeg ikke kan finde målene på det. Men som neophyte skriver, så vil du kunne løse problemet med runde kabler.
Som du kan se her (hvis du kigger på agp porten connectoren på kortet), vil kortet gå ind over ide-porten: http://img.neoseeker.com/v_thumb.php?articleid=1547&image=2 Men kablet vil kun dække rammene på kortet. Men et rundt ata-kabel vil kunne løse problemet.
Tror du får problemere... Ellers må du investere i de runde ata kabler.. De er pisse nemme at have med at gøre.. Købte nogen til min brors pc.. Bredkabler er stive i det.. De her er dejlig bløde og kan bøjes helt sammen.. Hvad for et bundkort har du???
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.