Jeg har for nylig købt et MIDI interface, Miditrak 2120, til min computer. Jeg har i forvejen et Audiotrak Maya44 lydkort. Miditrak 2120-kortet skal bare sættes til mit nuværende lydkort, altså Audiotrak Maya44'eret, med et lakridsbånd, eller hvad det hedder. Den skal ikke sidde i noget slot. Efter jeg så havde sat midikortet i ville min computer bare ikke tænde. Den gav ikke en lyd fra sig. Så prøvede jeg at pille kortet fra igen. Så kører den helt perfekt. Hva' gør jeg galt?
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Hvis du har skruet kortet fast i computeren, så prøv at tage det ud, og lade det ligge løst, kun med kablet tilsluttet. Hvis du har tilsluttet nogle ydre enheder til kortet, så prøv også at tage dem fra. Det er jo ikke et kort der bruger meget strøm, så din strømforsyning skulle sagtens kunne trække det. Hvis det ikke hjælper noget, må det næsten være kortet der er defekt. -SCB
Jeg kiggede lige på det. Når jeg har min computer slukket, og jeg så sætter kortet til og tænder igen så når blæseren lige at dreje rundt et par gange og så holder den op. bare sådan i et halvt sekund. Ligsom om der er noget der er i vejen for strømmen. Kan det have nogen betydning?
Ja, det lyder fuldstændig som en kortsluttet spænding i strømforsyningen. Prøv at tage kablet fra og se om der skulle være nogle ben i stikket der er bøjet. -SCB
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.