Avatar billede motu Nybegynder
08. februar 2001 - 21:41 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

vurdering

hvad så nu :) ... det er bare en personlig side, som ikke er færdig, men jeg vil gerne lige høre hvad i mener før jeg bruger mere tid på det.... Laver alligevel nok et par stykker mere (eller 100)
Avatar billede motu Nybegynder
08. februar 2001 - 21:42 #1
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
08. februar 2001 - 22:02 #2
Nok en kende stenet billede.

Du bør preloade dine knapper - Som det er nu bliver onMouseOver effekten først loadet når man kører hen over.

Designet synes jeg nu er ganske nydeligt. Rent og ikke overdrevet.
Avatar billede motu Nybegynder
08. februar 2001 - 22:15 #3
stenet billede ? .. havde sq ikke andre :)
Avatar billede wha Nybegynder
08. februar 2001 - 22:23 #4
Billedet må du fjerne......skrifttypen er lidt utydelig.
Avatar billede wha Nybegynder
08. februar 2001 - 22:24 #5
elles pæn og nydelig.....så længe du ikke skal bruge mere plads...så er det fedt nok at lave det i den størrelse....
Avatar billede cob Nybegynder
09. februar 2001 - 08:30 #6
Knapperne er utydelige - gifkomprimeringen er for hård - bogstaverne har hakkede kanter...
Find ud af hvilken skrifttype du vil bruge - pludselig er det times midt på siden...
Og billedet.... oh ak og ve...
Avatar billede Trine Nybegynder
09. februar 2001 - 11:05 #7
Det er et meget stilrent design du har dig. Der er ikke meget sjovt ved den. Den er nok lidt for kedelig. Der må efter min mening, godt være lidt mere spræl, liv, kulør, grafik.

Jeg kan ikke se ideen med, at dine menutekster skal være grafiske elementer, og ikke skreven tekst med mouseover-effekt. Det kan komme til at se præcis lige sådan ud, og fylde knapt så meget.

Det lyder som om, at det bliver en side med en masse forskellig indhold. Du kunne evt. lave forskellige rammefarver for hver kategori...Who am I - Blå, Webdesign - Orange, Counterstrike - Rød og Misc - Grøn...bare et forslag.

Du burde have et logo.

Ang. billedet af dig, der kunne du evt slæbe det ind i photoshop, og skære det ud, så vi får den grimme skyggebaggrund væk, for den er meget lidt heldig ;-)

Jeg synes bestemt du har en ide der, som du kan arbejde videre med. God arbejdslyst!

Trine / Misskat
Avatar billede motu Nybegynder
09. februar 2001 - 16:45 #8
nikoladju > Enig i det med preload , kigger på det.

Cob > enig i det med bogstaver, men det er osse kun prebeta 1 :).

Misskat > Jeg er meget til det stilrene, kan godt lide plads, og rene enkle farver. Specialt til en personlig side (mig selv). Menuteksterene bliver pænere som et grafik element, efter min overbevisning har du en bedre ide ?. Logo bliver lavet til allersidst, da det kræver rimelig meget tid.

Det billede bliver skiftet ud med et pænere digtalt billede :).
Avatar billede motu Nybegynder
09. februar 2001 - 16:46 #9
Foresten, ville det være ok at sætte flash ind som menu ?
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
09. februar 2001 - 21:51 #10
Personligt er jeg jo stor tilhænger af Flash, men vær opmærksom på at ikke alle er lige begejstret.

Selvom din .swf måske kun fylder 3kb er den ofte tungere at loade ind en måske 10 billede knapper.

/Nikolaj
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester