16. april 2004 - 14:20Der er
16 kommentarer og 2 løsninger
sony bil ænlæg
jeg kender en vedkommende der har en sony bilænlæg. hvergang han starter bilen , spytter anlægget cd`en ud, og når man installerer uret og radio kanalerne ind i memory så går der ikke så lang tid det er væk efter man har slukket for motoren. det tyder meget på at spændingen til memory er ikke forbundet. men det tjekkede jeg selv og den er der. havd kan det være galt ?
er der en der ved hvad de forskellige farve betyder?jeg ved hvad orange brun rød og sort er.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
ja det ved jeg .. han har lagt de to plus ledninger.. den ene til anlægget den anden til memory`en sammen til den ledning fra bilen som der har 12 volt på
der er også en af ledningerne det skal tilsluttes et sted hvor der kun er strøm når bilen er tændt/på tændning ..... prøv at flytte den så den får strøm et andet sted fra
Mon ikke din bekendte kører Ford.... Byt om på den GULE og den RØDE ledning, så kører det... Således at gul går til rød, og rød går til gul. Et eller andet med Ford og Sony....
Du kan simpelthen for at undgå forvirringen om hvilken der skal til tænding og konstant, bare sætte begge til konstant... Jeg kører selv på det patent, og har altid virket for mig. Så har du også den fordel at radioen altid kan tænde, også uden tænding :)
min ven kører renault.ham der har forbundet ledningerne har gjort det at han selvfølgelig har sat sort til sort men så har han (fra radioen)den brune og den røde ledning sat sammen til den orange eler brune ledning fra radioen.
og ham min ven har været trætte at han skulle tænde og slukke for radioen såå han har været hos en person der sætter anlæg i bilen .. han har så sagt til ham at han skal forbinde anlægget sådan så at når han starter bilen skal radioen tændes og når han slukker motoren eller bilen skal jeg radioen slukkes. det har han så gjort.
jeg har ikke fået fingrene i bilen endnu men jeg er nu ret sikker på at det kommer til virke hvis jeg bytter den røde og den gule ledning om så venter til vejret bliver bedre så kan jeg lige prøve .. ellers siger jeg tak for hjælpen
det var jo et spørgsmå til 30 point.. det var syndt for de to andre som har svaret meget .. så dit svar ikke det helt bedste.. sorry
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.