Avatar billede nebelong Nybegynder
18. april 2004 - 23:17 Der er 15 kommentarer og
1 løsning

Minus grafikkort = langsom pc?

Jeg har formateret harddisk fornylig og havde ikk tænkt på at installere ny driver til grafikkortet... Er dette noget som kan gøre ens harddisk langsommere?

Jeg ønsker at kører med en opløsning som gør at ikoner osv bliver meget små på skærmen, men dette kan jeg ikk fordi så begynder skærmen at flimrer og jeg kan ikk lave om på refresh raten... Hvad skal jeg gøre?
Avatar billede Slettet bruger
18. april 2004 - 23:20 #1
Det kan ikke gøre din disk langsommere.
Men oplevelsen ved computeren kan sagtens blive langsomere, hvis ikke du indlæsere drivere til dit grafikkort.
Hvorfor installere du ikke bare de drivere ????
Avatar billede nebelong Nybegynder
18. april 2004 - 23:23 #2
Har jeg lige gjort... :)
Avatar billede kabbak Professor
18. april 2004 - 23:27 #3
Du skal også huske driverne til bundkortet, hvis du ikke installerer dem, kan computeren være langsom, har oplevet det selv.

Disse drivere fulgte med bundkortet/ computeren da du købte den.
Avatar billede nebelong Nybegynder
18. april 2004 - 23:38 #4
Hvor kan man finde dem hvis man ikk har dem?
Avatar billede kabbak Professor
18. april 2004 - 23:40 #5
Så skal du vide hvad dit bundkort hedder, og så hente den på producentens hjemmeside.
Avatar billede victor-1 Nybegynder
18. april 2004 - 23:42 #6
Kontoller i enhedshåndtering om der er nogle gule markeringer. Er der det mangler du drivere. For at hjælpe dig med at finde de rigtige skal vi kende oplysninger om hardware.
Hent dette lille program, som du pakker ud et eller andet sted på din HDD, (jeg ville vælge skrivebordet) hvorefter du gemmer den udpakkede mappe hvor du finder det passende. (hos mig - C:\Programmer) Opret evt. en genvej til .exe-filen i mappen, som du placerer på dit skrivebord. Programmet er i stand til, at fortælle dig næsten alt om din pc. Og i de fleste tilfælde, vil der også ud for de enkelte dele i pc'en, være et link til steder på Internettet, hvor du kan finde den rigtige driver.

http://www.aida32.hu/aida32-download.php
Avatar billede victor-1 Nybegynder
18. april 2004 - 23:43 #7
Øv - linket virker ikke mere - finder et andet til dig !
Avatar billede victor-1 Nybegynder
18. april 2004 - 23:47 #8
Avatar billede victor-1 Nybegynder
18. april 2004 - 23:51 #9
Det gjorde det endda en hel del nemmere, da det er en alm. installations-fil ;o)
Avatar billede victor-1 Nybegynder
18. april 2004 - 23:55 #10
Undskyld hvis det bliver en smule forvirende nu. (det link snød mig)
Det er programmet Aida 32 du skal hente. Du finder det lidt nede på den side jeg linker til (et billede af en lille diskette)
Beklager endnu engang :(
Avatar billede nebelong Nybegynder
18. april 2004 - 23:56 #11
Ved du hvordan jeg får en skærmopløsning på sådan cirka 1280x1024 uden at min skærm flimrer?! Jeg synes at 1152x 864 er for stort...
Avatar billede nebelong Nybegynder
18. april 2004 - 23:56 #12
Det er helt i orden du! :D
Avatar billede victor-1 Nybegynder
19. april 2004 - 00:03 #13
Måske har jeg misforstået dig *S*
Jeg forstod at du rent faktisk HAVDE instillet til den høje opløsning og at du derved fik en flimrende skærm, da refresh raten ikke kunne følge med.

Er der noget jeg ikke har opfattet *GG*
Avatar billede zhark Nybegynder
19. april 2004 - 00:07 #14
Hvad er det for et grafikkort du har? Grafikkortet sørger jo for at tegne - (gentegne) skærmen, hver gang du foretager noget som helst, så det er en "mega" væsentlig del af en hurtig PC og absolut også en af de dyrere dele!
En hurtig PC er ikke hurtigere end det (svageste) led, så undersøg om dine hardwarer er i en rimelig balance! Men naturligvis også om det du har nu også er på toppen med drivere m.v. Det er ikke til at sige noget uden at få flere oplysninger om mobo(motherboard)/CPU/grafikkort/HD/m.v.
Avatar billede nebelong Nybegynder
19. april 2004 - 00:28 #15
Jeg har et Geforce MX2 tror jeg det hedder...
Avatar billede nebelong Nybegynder
23. august 2004 - 14:44 #16
luk
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester