19. april 2004 - 10:22Der er
3 kommentarer og 1 løsning
outlook anmoder om data fra exchange
Opsætning
DC1 W2003server DC2 W2003server med exchange 2003 X antal XP klienter.
Jeg har nogle hastighedsproblemer ved opkobling af Outlook mod Exchange serveren.
Jeg får nogle gange en besked der hedder: Microsoft-Exchange serveren er ikke tilgængelig – ved at trykke på forsøg igen oprettes der forbindelse. Outlook kommer også i flere tilfælde med en boks hvor den ”Anmoder om data fra exchange serveren” Dette tager omkring 1 minut før den har fået dataene.
Er der nogle der er stødt på disse problemer og hvorledes har I løst dem.
Umiddelbart lyder det som om at du har et DNS problem. Hvis ellers klienterne fungere på netværket uden problemer, bør du lige chekke om din DNS er sat ordenligt op på både serveren og klienterne. Du bør også sørge for at begge DC'er er sat op som Global Catalog (hvis du ikke allerede har gjort dette).
Det kan også være at serveren er belastet med andre opgaver.. Fungerer den evt. som Terminal Server?
Så længe begge DC'er kører DNS er det principielt ligemeget hvilken dine klienter benytter som DNS. Om nogle klienter skal bruge den anden DNS er kun aktuelt hvis der er problemer med performance.
Rent exchange mæssigt er der ikke noget der skal tilføjes i DNS. Blot du er sikker på at DNS kører og fungerer :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.