Jeg tror du er nød til at skulle programmer lidt før du kan dette. Hvis du laver en knap på din formular der flytter til en ny post kan du oprette eb variabel der før du flytter til den nye sætter dato ind i variabllen og når den så har flytter til den nye sætte datoen ind igen.
Til janbangm Nej, det har jeg ikke, fordi det det handler om er at reducere mængden af indtastninger så meget så muligt (det handler om bogføring) og en ekstra knap til at kalde en ny linie er ikke på ønskesedlen! Det virker som om at fdata´s forslag er ganske tæt på, måske har det noget med formatet at gøre (kort datoformat).
Selvfølgelig. Det undrer mig, at du har så store problemer. Koden er jo død-banal: Sæt default til den aktuelle værdi.
Det virker som om Felt1 ikke er initialiseret. Er problemet, at du ikke hopper fra en udfyldt post til en ny post; men i stedet går direkte ind i en opretteformular og opretter en ny post? I sidstnævnte tilfælde har Access ingen chance for at vide, hvad \"forrige\" post indeholdt.
Til fdata Jeg er glad, for at du ikke har opgivet at løse mit problem! Jeg skulle have specificeret mit spørgsmål bedre fra start, men på et tidspunkt nævner jeg ,at det handler om bogføring, og derfor er samtlige felter i ovenstående tabel/formular definerede med tvungen indtastning. Standardværdien i datofeltet er datoværdien fra forrige linie. Jeg håber, dette er dækkende forklaring. Sorry!
I så tilfælde kan du klare det i AfterUpdate (så sættes defaultværdien, når du gemmer posten):
Private Sub Form_AfterUpdate() Me.Felt1.DefaultValue = Me.Felt1.Value End Sub
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.