Jeg har netop købet en ny CPU AMD Barton 2500+. Mit bundkort er et Asrock K7S8X. Bundkortet kan kun genkende CPU'en som en 1900+, hvordan får jeg bundkortet til at genkende CPU'en rigtigt. Når jeg startet op for windows lukker computeren efter et kort stykke tid ned for strømmen, (går i sort). Hvordan undgår jeg dette?. Jeg har 512 DDR 400 RAM. Og helt ny køler som virker.
kan strømforsyning og køler følge med? jeg har lige kigget lidt rundt på deres hjemmeside - og kan ikke umiddelbart se hvad de skriver om CPU-support på det mobo. hvad havde du før? nogle gange er det nødvendigt at flashe bios hvis man opgraderer cpu
tæt på : 2500+ kører ved 1833 mhz (men min bios genkender den også som en 2500+ ved 1833 mhz - hvis den da ikke er OC'et)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.