Avatar billede snowball Novice
29. april 2004 - 10:10 Der er 19 kommentarer og
2 løsninger

Explorer.exe giver ikke slip på filer og foldere

Hej.

Jeg har et problem med en PC hvor explorer.exe processen ikke "giver slip" på de filer og folderen den har fat i.

Eksempel:

1) Jeg opretter en folder i roden af C drevet
2) I den folder opretter jeg x antal filer (formatet er ligemeget eftersom det er galt ved alle filer)
3) Jeg vælger alle filerne, og vælger så enten at kopiere eller flytte de markerede filer
4) I en anden folder vælger jeg at indsætte de filer jeg tidligere valgte til at kopiere/flytte
5) Jeg prøver at slette folderen jeg oprettede i punkt 1, men nu får jeg så en "Access denied". Hvis folderen ikke er tom, så kan den sagtens slette de filer der evt. ligger i mappen, men selve mappen kan den ikke slette.

Jeg har så efterfølgende via programmet "TaskInfo2003" fundet ud af at det er explorer.exe processen der af en eller anden årsag fastholder sit tag i den folder som filerne blev kopieret/flyttet fra, så hvis man logger ud eller genstarter PC'en så kan man fint få lov til at slette folderen derefter.

Det hjælper ikke noget at ligge SP4 på igen, og jeg vil meget gerne undgå at ominstallere hele PC'en.

På forhånd tak.
Avatar billede retaxes Nybegynder
29. april 2004 - 10:27 #1
når du laver eksperimentet med mappen gør du det som Administrator?

har du prøvet med sfc /scannow i Start>Kør?
Avatar billede snowball Novice
29. april 2004 - 10:33 #2
Ja, jeg er lokal administrator.

Er sfc /scannow stort set det samme som at lave en repair !?
Avatar billede andersenph Nybegynder
29. april 2004 - 10:59 #3
Nej det er det ikke. System File Check genopretter beskadigede filer uden at slette dine opdateringer.
Det gør en repair ikke. Der skal du forbi windows update bagefter.
Avatar billede snowball Novice
29. april 2004 - 11:08 #4
Ja det fik jeg også læst mig frem til, men det hjalp desværre ikke på problemet. Den fandt umiddelbart ikke noget - den kom i hvert fald ikke frem og sagde den havde fundet noget der skulle rettes.

Næste skridt må vel efterhånden være en repair, men så skal jeg lige ha' fundet en driver da PC'en kører ren SCSI.
Avatar billede andersenph Nybegynder
29. april 2004 - 11:14 #5
Mener ikke det er nødvendigt. Det er jo ikke en formattering du har gang i :O)
Repair lader alle dine indstillinger være, jeg mener også det gælder når du kører scsi...
Avatar billede andersenph Nybegynder
29. april 2004 - 11:17 #6
http://intern.sdu.dk/it-service/tjenester/ftphotel/ftpindhold/
Hvis du går i gang med en repair, kunne det være en fordel at du har brændt alle opdateringer ned på en cd inden...
Så slipper du for at gå på nettet uden opdateringer....
Avatar billede snowball Novice
29. april 2004 - 11:19 #7
andersenph: SCSI driveren er nødvendig for at Windows installation i det hele taget kan komme i kontakt med de diske der sidder i PC'en ;)

Mht. opdateringer, så har vi en SUS server på LAN'et, så det er ikke noget problem :)
Avatar billede andersenph Nybegynder
29. april 2004 - 11:23 #8
Jamen så lærte jeg også noget i dag ;O)
Avatar billede retaxes Nybegynder
29. april 2004 - 11:45 #9
jeg er ikke klar over om du kender til Repair, men her er opskriften:

prøv med en Repair


1:Det første du skal gøre er at boote op på din Windows XP/2000 CD, husk at din bios skal stå til at være first bootdevice cdrom.
Når den har installeret nogle foreløbige filer skal du;

2: springe det første tilbud om repair i Consolemode over og fortsætte din installation (nyinstallation)

3: Nu kan du så vælge hvilket drev din nye installation skal ligge på og her er det gerne dit C drev.

4: Og nu fortæller den dig der er et styresystem på dette drev og om du vil slette det (L) eller du vil lave en repair (R) - det er her du skal trykke på R.

5: Og du vil nu se at den laver en helt ny installation men det dejlige er bare den beholder alle dine indstillinger og dit skrive bord intakt men nu har du sluppet for alle dine fejl og mangler.

6. Gå ud og lav kaffe.
 

7:PS husk at have din CD-Key klar, denne skal bruges da det jo er en "nyinstallation"

HUSK endvidere at alle updates og Service packs forsvinder ved en Repair, de skal installeres efterfølgende.


http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;Q315341
.......................................................................................................................................

Man kan komme ud for at miste data eller programmers opsætning efter geninstallering, reparation eller opgradering af Windows XP, hvis den er preinstalleret OEM version.
Det er informationen placeret i mapperne: All Users, Default User, Start menu, Startup group og Shared Documents som mistes.

Det sker blandt andet, hvis man benytter en af følgende scenarier :

1. Man geninstallerer XP til samme mappe eller foretager en in-place opdatering

2. Man reparerer XP ved hjælp af boot fra CD'en og herefter vælger R (Repair)

3. Man opgraderer OEM versionen til en fuld retail version

Årsag: Når man først starter en preinstalleret OEM version af Windows XP, oprettes der følgende fil: %Windir%\System32\undo_guimode.txt.
Den er årsagen til, at ens data og opsætninger mistes, hvis en af ovennævte muligheder foretages.

For at løse problemet, slet eller omdøb da "undo_guimode.txt" filen FØR man geninstallerer, reparerer eller opgraderer.

Kilde: Resten
Avatar billede snowball Novice
29. april 2004 - 12:48 #10
En repair med efterfølgende installation af SP4 hjalp ikke ;/
Avatar billede retaxes Nybegynder
29. april 2004 - 12:50 #11
så har jeg ikke flere idéer ;o(
Avatar billede snowball Novice
29. april 2004 - 13:12 #12
Det har jeg heller ikke. Ikke udover en ominstallation, men det vil jeg helst undgå.
Avatar billede retaxes Nybegynder
29. april 2004 - 13:31 #13
en sidste idé:

Prøv at højreklik på mappen du ikke kan slette, vælg Sikkerhed, vælg Tilføj og skriv dit brugernavn ind, kryds feltet Tillad, bare det øverste så følger de nadre felter med, vælg Anvend og luk vinduet.
Nu skulle det være muligt at sleete mappen som du nu er ejer af.
Avatar billede fromsej Praktikant
29. april 2004 - 19:02 #14
Prøv lige at tjekke Explorer.exe her:
http://www.kaspersky.com/remoteviruschk.html
Avatar billede snowball Novice
29. april 2004 - 22:15 #15
Der kører en opdateret McAfee virus scanner på PC'en og hverken Ad-Aware, Spybot eller Hijackthis viste noget udsædvanligt, men prøver da lige at tjekke når jeg kommer på arbejde i morgen.
Avatar billede snowball Novice
10. maj 2004 - 17:04 #16
PC'en bliver formateret eftersom vi stadig ikke har fundet en løsning på problemet.

Men i kan lave et svar og dele pointene som tak for at I ville prøve at hjælpe :)
Avatar billede retaxes Nybegynder
10. maj 2004 - 20:00 #17
ja, men du får da et svar ;o)
Avatar billede fromsej Praktikant
10. maj 2004 - 22:49 #18
OK, men jeg ville nu hellere have løsningen, hvis vi skulle støde på det igen. ;o)
Avatar billede snowball Novice
14. maj 2004 - 12:28 #19
I får lige point igen :)
Avatar billede retaxes Nybegynder
14. maj 2004 - 12:47 #20
takker for pointene..
Avatar billede fromsej Praktikant
14. maj 2004 - 18:34 #21
Takker.;o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester