Avatar billede andersdp Nybegynder
04. maj 2004 - 09:25 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

FormZ og Flash

Nogen der har erfaring med ovenstående kombination? Jeg tænker mest på om man eventuelt kan eksportere filer fra FormZ der kan importeres i Flash (mx 2004)...

<info>
FormZ er et 3D modellerings program. http://www.formz.com
</info>
Avatar billede andersdp Nybegynder
04. maj 2004 - 09:27 #1
Det skal lige nævnes, at jeg ikke selv har programmet. Jeg har fået en opgave hvor firmaet har fået lavet nogle modeller i FormZ, og de kan ikke lige svare på spørgsmålet..
Avatar billede _k Nybegynder
04. maj 2004 - 10:09 #2
Nu er Flash jo ikke noget 3D-program, og faktisk understøtter det sådan ca. absolut intet 3D-funktionalitet (medindre man selv laver et fra-2D-til-3D-konverteringsscript (og det er selvsagt ekstremt langhåret!)).

Der findes dog programmer såsom Swift3D der kan installeres som plugins til 3D Studio Max eller LightWave, der påstår at de kan eksportere til Flash. Måden de gør det på er ved at konvertere 3D modellen til vektorgrafik, hvis det er en animation, konverteres af flere omgange på flere frames. Det virker faktisk ok, men bliver lynhurtigt ekstremt tungt at danse med.

Alternativt kan man eksportere som videofiler eller stills som FormZ alt andet lige MÅ kunne outputte til? Flash er faktisk blevet ret godt til at håndtere video, selvom man igen skal passe på at tingene ikke bliver for tunge (så streamer man i stedet ;o) )
 
Hvis det handler om at visualiserer (mindre) modeller på nettet, kunne programmer som cult3D (http://www.cult3d.com) eller Viewpoint (http://www.viewpoint.com) måske være alternativer til Flash? Begge kræver dog at brugeren installerer et mindre plugin.
Avatar billede andersdp Nybegynder
04. maj 2004 - 10:22 #3
Hmm ja, det er rigtigt nok.

Kendte godt til Swift 3D's export til .swf format - ved man kan også lave noget lignende med Discreet's Plasma...

Det ender nok med slavemetoden - stills...

Smider du et svar.
Avatar billede _k Nybegynder
04. maj 2004 - 11:34 #4
Slavemetoden sikrer jo også at du har noget at lave fremover ;) - Ja, min oplevelse med 3D og Flash er også at det der bliver bedst er det der har taget 100 år at lave, og at al det automatiserede er noget hø.... men vi har da lov at håbe at det bliver bedre inden for en overskuelig fremtid!
Avatar billede andersdp Nybegynder
04. maj 2004 - 11:38 #5
Jamen, jeg har også alt for meget tid at gøre godt med lige nu så det er jo helt perfekt ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester