Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.
document.forms.kohrd.udput.value = document.forms.form_nummer_1.min_checkbox.checked; // skriver true eller false i checkboxen </script>
Da navnene bliver brugt i javascript bør du undgå de der navne med [] tegn i. De bruges til array indexering og da der ikke er noget array vil javascript blive forvirret.
hehe,ser du, problemet er, at jeg skal bruge de [] i det php script der griber formen :/ er der en måde at gå numerisk til de inputs, ligesom forms[] arrayet?
Ja det kan du godt. istedet for at adressere med navnet kan du lede efter den tildelte værdi. Hver form har et array elements med et element for hvert input-element
var minChkbox ; // bliver vort resultat
var frm = document.forms.form_nummer_1; // gider ikke skrive det hele hver gang!
hmm, hvis du stadig er med på det her spørgsmål, jakoba, du virker lidt guruagtig (*g*), så jeg tænkte jeg ville spørge; har du nogen erfaring med diverse \"template\" systemer, eller xml/xsl(t), alt det her med separering af indhold og form?
... og da disciplen havde stille sit spørgsmål vendte mesteren blikket imod himlen. Og nød trækfluglenes mønstre i den blå himmel. Han kikkede på skoven. Glædede sig over dyrenes puslen og de stolte træer. Tilslut vendte han sig mod spørgeren og sagde: \"Næe. det ved jeg ikke noget om.\"
... disciplen fulgte mesterens blik ud over landskabet og funderede lidt over om der var en zen lektie skjult i mesterens ord. Efter et stykke tid sagde han: \"bugger!\" og gik hjem.
:)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.