Avatar billede ahave Nybegynder
06. maj 2004 - 20:19 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Bruge tv tuner kort som vcr

Er der nogen der har erfaring med ovenstående. Jeg er klar over at virtual dub kan gøre dette. Men for det første, er der alt for meget der skal indstilles. For det andet får det computeren til at låse når jeg prøver at bruge capture.
Der må da være et simpelt program, der kan gøre det samme uden alle de indstillinger. Det ville være rart om man også kunne programmere start, sluttidspunkt og kanal. Jeg har søgt både på google og her på eksperten, men jeg kan ikke rigtig finde noget der passer på ovenstående, men jeg er da sikker på at det findes et eller andet sted. Er der nogen der vil dele ud af deres erfaring??  Mit tvtuner kort er et avermedia capture98, det medfølgende software kan man ikke rigtig bruge til noget i den henseende.
Avatar billede sukos Juniormester
06. maj 2004 - 20:26 #1
Har kun en ide:

Køb et pinnacle TV-kort.
Det bilighste kan få's for en 2-300,- kr. og har alt hvad du spørger efter.
og formodentlig en bedre billedkvalitet end du har lige nu???
Avatar billede sukos Juniormester
06. maj 2004 - 20:27 #2
Omend, hvis du er klar til at betale mere for et TV-kort, ja, så er der også kvalitet til forskel!!!
Avatar billede ahave Nybegynder
06. maj 2004 - 21:04 #3
Her var det jeg ledte efter: http://www.intervideo.com/jsp/WinDVR_Profile.jsp
Kodeordet var pvr og dvr.
Avatar billede sukos Juniormester
06. maj 2004 - 21:59 #4
80 dollar? :O) (+ "det løse")

Brug hellere 700,- på et nyt TV-kort!
Avatar billede ahave Nybegynder
07. maj 2004 - 01:50 #5
Jeg er enig i at kvaliteten bliver bedre hvis jeg køber et nyt tvkort. Men dette stykke software er ligenøjagtigt så simpelt som jeg gerne vil have. Det er virkelig godt. Men nu vil jeg prøve det i et par uger, så kan jeg altid se til den tid.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester