Avatar billede max-payne Nybegynder
07. maj 2004 - 10:38 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

forklaring på klargøring af ny HD

Jeg har købt en ny HD, og i forbindelse med installation af hd`en er der et par ting jeg gerne vil have forklaret.
1) hvad vil det sige at disken er: ikke allokeret ???
2) under installationen får jeg mulighed for at oprette disken som: simpel, samlet eller spredt - Hvad vil det sige ???
3) under installationen får jeg mulighed for at vælge størrelsen på allokeringsenhed, jeg kan vælge: standard, 512, 1024, 2048, 4096, 8192, 16/32/64 KB - hvad gør de forskællige størrelser og hvilken størrelse svarer standard til ???
4) hvad vil det sige at disken er: dynamisk.
Avatar billede gf400 Nybegynder
07. maj 2004 - 10:59 #1
1. http://www.it-leksikon.dk/jmp.asp?mode=visord&oid=187
2. ?
3. ?
4. mener det er så du kan oprette en ny partition uden at formatere
Avatar billede max-payne Nybegynder
07. maj 2004 - 11:21 #2
Andre brugere må gerne forklare sp. 2+3
Avatar billede henninga Novice
08. maj 2004 - 01:03 #3
1) den er ikke partitioneret - altså der er ikke afsat plads til diskenheder.
2) En simpel diskenhed er en samlet partition med eget drevbogstav på en enkelt fysisk disk. En samlet diskenhed er en diskenhed samlet af partitioner på flere fysiske diske. En Spredt disk er en diskenhed der spreder data over 2 eller flere fysiske diske og er som software-RAID.
3) De forskellige størrelser angiver den mindste enhed af data der ligger på disken. Hvis du benytter 64KB vil en fil på 1KB fylde 64KB på disken. Hvis du f.eks kun gemmer store filer (Musik/Video) på disken kan det være en fordel med store enheder. Standardstørrelsen afhænger af diskstørrelsen.
4) En diskenhed som kun win2000 og XP har adgang til. Dynamiske disken indeholder funktioner som ikke findes på grundlæggende diske - f.eks spredte diske. Dynamiske diske bruger en database der indeholder oplysninger om alle diske på computeren.

HenningA
Avatar billede max-payne Nybegynder
21. maj 2004 - 18:20 #4
ja, så er det igen dig #HENNINGA# -hvem ellers
Avatar billede henninga Novice
21. maj 2004 - 19:50 #5
hø hø ;o)
Og du fik den til at fungere?
Avatar billede max-payne Nybegynder
29. maj 2004 - 00:17 #6
jo da, den er jo helt ny - TAK For Hjælpen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester