Avatar billede ahave Nybegynder
07. maj 2004 - 21:06 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

System restore direkte link

Er der nogen der ved hvilken fil man skal kalde, for at få system restore wizard frem? Jeg ved godt man kan gå igennem hjælp, men det tager for lang tid, og jeg glemmer fra gang til gang vejen igennem hjælp, som er ret kringlet. Der må være en fil, der bliver kørt..
Avatar billede peet-49 Novice
07. maj 2004 - 21:08 #1
Højreklik på denne komputer-egenskaber, så er du der.
Avatar billede ahave Nybegynder
07. maj 2004 - 21:11 #2
Der må jo stadig blive kørt en fil.... Hvis ikke den fil kommer frem får du point. Det var godt nok et hurtigt svar. Problemet er hvis ikke man har denne computer på skrivebordet, skal man ind omkring kontrol panel og system.
Avatar billede ahave Nybegynder
07. maj 2004 - 21:18 #3
Det kan faktisk også gøres gennem msconfig!
Avatar billede squashguy Nybegynder
07. maj 2004 - 21:26 #4
%systemroot%\system32\restore\rstrui.exe
Avatar billede cp1 Nybegynder
07. maj 2004 - 21:26 #5
rstrui.exe
Avatar billede ahave Nybegynder
07. maj 2004 - 21:28 #6
Ærgeligt for dig cp1, 9 sekunder for sent. Men tak for hjælpen alligevel. Squashguy, læg venligst et svar.
Avatar billede ahave Nybegynder
07. maj 2004 - 21:29 #7
Og tak for hjælpen til jer alle...
Avatar billede cp1 Nybegynder
07. maj 2004 - 21:34 #8
jeg dør ikke af sult ;)
Avatar billede peet-49 Novice
07. maj 2004 - 22:32 #9
Hvis du trykker på start har du denne komputer, når den ikke er på skrivebordet.
Avatar billede ahave Nybegynder
07. maj 2004 - 22:41 #10
peet49 - Det anede jeg simpelthen ikke, at man kunne. Jeg har aldrig prøvet at højre klikke her, virkelig godt tænkt. Det virker kan jeg så fortælle dig. Det er ikke fordi jeg vil snyde dig for point, men squashguy kom med løsningen på det jeg spurgte om oprindeligt. Hvis du gerne vil have point, må du lige skrive det. Jeg har masser af point, og spørger sjældent om noget. Så hvis du syntes du fortjener det, bare skriv en besked så får du point, så opretter jeg et nyt spørgsmål til dig, intet problem, men det oprindelige spørgsmål er besvaret bedst af squashguy.
Avatar billede squashguy Nybegynder
08. maj 2004 - 00:43 #11
et svar
Avatar billede peet-49 Novice
08. maj 2004 - 09:00 #12
Behold du bare dine point, jeg har betylig flere.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester