Avatar billede sk-man Nybegynder
14. maj 2004 - 13:19 Der er 5 kommentarer

Teknikerbesøg?

Det man får ud af et teknikerbesøg når man får ADSL er at man ikke blokerer alle andre telefonstik i huset ikke?

Well, hvad er det lige teknikeren gør? Kan man ikke spare de 500 kr, og selv udføre samme operation? Jeg går ud fra at han bare roder rundt i et par ledninger i telefonstikket fvor splitteren skal sidde.

Jeg har prøvet at søge på nettet over "gør det selv teknikerbesøg tutorial", uden held. Derfor spørg jeg her.
Avatar billede keysersoze Ekspert
14. maj 2004 - 13:26 #1
det du får ud af teknikkerbesøget er, at du i det hele taget kan komme på nettet. Du skal ikke bruge et telefonstik for at komme på nettet med ADSL - det han gør er at sætte en ekstra ledning på ved telefonindgangen til huset og hen til hvor du ønsker netstikket placeret samt forbinder "stikdåsen" med ledningen så der er liv samt borer eventuelle huller i vægge etc.

Hvis du ikke på forhånd ved hvad du skal gøre vil jeg umiddelbart fraråde dig at gøre det selv
Avatar billede jpvj Nybegynder
14. maj 2004 - 13:33 #2
sk-man> Jo - det eneste han gør, at at "rode" med lidt ledninger og sætte splitteren ind.

Hvis du ikke skal have splitteren flyttet væk fra indgangsstikket, så kan du selv gøre det, men ellers skal du ned og købe ledning og stik og bruge tid på det, så det er en smagssag.
Avatar billede sk-man Nybegynder
14. maj 2004 - 13:53 #3
Tak for jeres svar. Jeg troede at det var nemmere end som så. Jeg må hellere punge ud med de 500 kr. then...
Avatar billede keysersoze Ekspert
14. maj 2004 - 14:57 #4
det _er_ også let - men umiddelbart vil jeg mene det er et dumt sted at spare hvis ikke man har lidt begreb om det.
Avatar billede keysersoze Ekspert
30. juli 2004 - 13:05 #5
lukketid?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester