Avatar billede bartelsen Nybegynder
15. maj 2004 - 22:33 Der er 17 kommentarer og
1 løsning

Hvem er problemløseren??

Der sker lidt småfejl på min side  200 point fra bartelsen 



X Jeg har lidt på min web side som irretere mig, og jeg kan ikke lige se hvor fejlen er eller hvordan man laver en bedre løsning.
Jeg håber I kan hjælpe mig...

Siden hedder www.flp.dk/info

1) Når folk indsætter sit billede, så er det bestemt at den skal have størrelsen width="167" height="133" men jeg risikere tit at folks billeder er med andre mål. Det betyder de bliver gjort bredere end de er... Hvordan kan man ændre det, så jeg bestemmer at bredden er fx. max 133 og højden ændrer sig efter målet??

2) På nogle af de efterfølgende sider og ligeledes den side man kommer ind på, der kan teksten være så lang at det giver scrollbar. Men jeg vil gerne have at den nederste række med der 4 felter hele tiden er synlig og det er i selve teksten der bliver scroll og ikke hele siden.. Hvordan går jeg det bedst?

3) Den sidste ting er at de 4 nederste kasser ændrer sig på de forskellige sider, men i koden har de alle samme størrelse!! Hvorfor ændrer de sig, kan du se det??

Jeg håber at høre fra jer..
Avatar billede roenving Novice
15. maj 2004 - 22:48 #1
Du må lige se at få lukket det ene af dine spørgsmål, da du overtræder to regler med dem (se http://www.eksperten.dk/regler.phtml !-)

For det første må du ikke have 2 spørgsmål om det samme, og så må du ikke sætte over 200 point på det samme spørgsmål:

§2.1
[Det er ikke tilladt, at]

11:
oprette samme spørgsmål flere gange. Er der ikke indløbet tilfredsstillende svar på et spørgsmål efter 7 dage, er det dog tilladt at lukke det oprindelige spørgsmål, og oprette et nyt identisk.

15:
udlove mere end 200 point for et spørgsmål ved at dele det over flere spørgsmål.

/coadmin

PS. Jeg lukker spørgsmålet, hvis ikke du selv gør det ,-(

Se evt. http://expfaq.1go.dk
Avatar billede bartelsen Nybegynder
15. maj 2004 - 22:58 #2
Jeg har lukket det under ASP, jeg var i tvivl om hvor det hørte til henne...
Men kan man ikke fortælle det på en pænere måde... Det er jo ikke gjort for genere nogen!!!
Avatar billede roenving Novice
15. maj 2004 - 23:04 #3
Jeg kom måske til at reagere skarpere fordi du var i 200 point, og fordi der var ca. en ½ time imellem oprettelserne, dvs. jeg tænkte at du måske havde gjort det med vilje ...

Men ellers er det jo helt fint nu !-)
Avatar billede bartelsen Nybegynder
15. maj 2004 - 23:10 #4
Jamen alt er bare i orden.. Tids forskellen er blot fordi jeg blev i tvivl. 200 point er udelukkende fordi jeg føler at den hjælp er det værd, hvis der er nogen der kan hjælpe.. Og til sidst kan jeg ikke gennemskue hvad jeg kan have ud af at gøre det med "vilje".. Men jeg respektere jo selvfølgelig det og nu håber jeg blot der er nogle der vil hjælpe.. Smiler..
Avatar billede thedeathart Nybegynder
15. maj 2004 - 23:16 #5
1) med et php script som laver størrelsen om.
2) lav en IFRAME
3) de ændre sig nok, pga. at dine andre frames..

..for at få bedre hjælp vil jeg gerne have at du lægger (alt) koden herind..
Avatar billede bartelsen Nybegynder
15. maj 2004 - 23:21 #6
Det var dejligt at du vil prøve at hjælpe mig... Jeg starter med at ligge koden for selve "forsiden", det er her billedet er, men også her hvor teksten kan blive længere og til sidst er der selvfølgelig også de 4 kasser forneden..

Her kommer koden:


<html>

<head>
<meta http-equiv="Content-Language" content="da">
<meta name="GENERATOR" content="Microsoft FrontPage 6.0">
<meta name="ProgId" content="FrontPage.Editor.Document">
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1252">
<title>FLP</title>
<style type="text/css">
    body{
        margin: 0px;
    }
</style>
</head>

<body bgcolor="#000000" link="#FFFFFF" vlink="#FFFFFF" alink="#FFFFFF" text="#FFFFFF">

<div align="center">
    <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="760" height="100%" id="table1">
        <tr>
            <td colspan="4" height="120" background="images/top.gif" bgcolor="#5286B6" valign="bottom">
            <p align="center">
            <font face="Monotype Corsiva" color="#FFFFFF" style="font-size: 30pt">
            Dine muligheder med Forever living Products</font></td>
        </tr>
        <tr>
            <td width="201" bgcolor="#8DA9B7" style="background-image: url('images/aloe_bg.gif'); background-repeat: no-repeat; background-attachment: scroll; background-position: left bottom" valign="top">
                <p align="center">
                    <font face="Verdana">
                        <br><img border="0" src="Info/morten1.jpg" width="167" height="133">
                    </font>
                </p>
                <p align="center"><b><font face="Verdana" style="font-size: 10pt">FLP.dk</font></b></p>
                <p align="center"><font face="Verdana" size="2">jensensgade 2<br>
                    6000&nbsp;Kolding<br>
                   
                        Tlf.: 40503225
                    <br><a href="mailto:Info@flp.dk">Info@flp.dk</a>
                </font></p>
            </td>
            <td colspan="3" bgcolor="#5286B6" valign="top">
                <p style="margin: 0 40px"><font face="Verdana" size="1">&nbsp;</font></p>
                <p style="margin: 0 40px" align="center"><font face="Verdana" style="font-size: 14pt">FLP.dk</font></p>
                <p style="margin: 0 40px" align="center"><font face="Verdana" size="1">&nbsp;</font></p>
                <p style="margin: 0 40px" align="justify"><font face="Verdana" style="font-size: 9pt">Her har du mulighed for at skrive din succes historie og lidt om dig selv.<br><br>Siden kan også bruges til at skrive om hvorfor du er kommet i gang med Forever Living Products og evt. om dine gode erfaringer med Aloe Vera fra FLP. <br><br>Det er vigtigt at understrege, at der er kommet nogle retningslinier fra Forever Living Products som flp.dk skal håndhæve. Det betyder at du som bruger bliver hjulpet på vej med din oprettelse. Alle oprettelser, ændringer og billeder bliver godkendt af FLP.dk inden de er tilgængelige på din profil.<br><br>Der vil løbende blive udviklet på FLP.dk og den vil blive markedsført, så siden vil blive kendt blandt mange...<br><br>Din side vil hedde www.flp.dk/ditbrugernavn og du vil få tildelt en E-mail som hedder ditbrugernavn@flp.dk<br><br>Skynd dig at læse mere om FLP.dk og tilmeld dig på www.flp.dk/tilmeld<br><br>Der er rift om brugernavnene og der er "først til mølle" med at få de gode navne...  <br><br>Vi ses på FLP.dk<br><br><br></font></p>
                <p style="margin: 0 40px" align="justify"><font face="Verdana" size="1">&nbsp;</font></p>
                <p style="margin: 0 40px" align="center"><b><font face="Verdana" style="font-size: 10pt; text-decoration:underline"><a href="show_user.asp?p=n">Klik her og se mere om denne unikke forretning</a></font></b></p>
            </td>
        </tr>
        <tr>
            <td height="35" width="201" bgcolor="#1FBBE1">
                <p align="center"><font face="Verdana" size="1">Denne side tilhører selvstændig distributør: FLP.dk</font></p>
            </td>
            <td height="35" bgcolor="#BB5D1F" width="180">&nbsp;</td>
            <td height="35" bgcolor="#40A94C" width="180">
                        <div align="center">
                            &nbsp;<a href="tilmeldingRet.asp"><font face="Verdana,New Font Name,Courier,Monaco" size="2">Tilmeld eller ret profil her</font></a></div>
                    </td>
            <td height="35" width="199" bgcolor="#5286B6" style="background-image: url('images/right_bottom_corner.jpg'); background-repeat: no-repeat; background-attachment: scroll; background-position: left top">&nbsp;</td>
        </tr>
    </table>
</div>

</body>

</html>
Avatar billede bartelsen Nybegynder
16. maj 2004 - 20:44 #7
thedeathart - har du lyst til at prøve at hjælpe mig videre... smiler..
Avatar billede helle_fred Nybegynder
17. maj 2004 - 10:24 #8
1. I stedet for at skrive [width="167" height="133" ], nøjs du med at skrive [width="167"] eller [height="133"] så indrettes billedet til denne bredde/højde, og den anden dimension bliver den, der skal til for at billedet har de rigtige dimensioner. Giver det et problem i forhold til opstillingen af siden, er problemet svært at løse - man kan vist klippe i billeder fra scripts; men så risierer du jo, at billederne bliver noget skamklippede. Kan du ikke bare tilrette dine billeder i et billedbehandlingsprogram?

2. Som det døde hjerte (arme fyr) siger: brug en iframe - se fx. http://www.htmlhelp.com/reference/html40/special/iframe.html for koden


3. I nogle af de nederste tabelceller indsætter du en space, i nogle gør du det ikke - det er sådan noget, der kan give problemer, så prøv at gør det ensartet, fx:
<td height="35" bgcolor="#?????" width="180">&nbsp;</td>

for alle tomme celler.

ps: Det hedder "Startside" og ikke "Start side".
Avatar billede bartelsen Nybegynder
18. maj 2004 - 00:19 #9
Hej Helle

Tak for din hjælp.. Nu har jeg fået rettet det med billedet.. det er bare super. Du spørger om jeg ikke bare kunne rette de billeder selv? Jamen der er mere end 300 profiler på siden.. så det her er vist den nemeste løsning.. smiler.

Det med Iframe forstår jeg desværre ikke så godt.. mit engelsk rækker ikke til forståelsen af den side som du henviste til.. æv..
Hvis du har tid og lyst, er du velkommen til at fortælle mig hvad der skulle ændres ved fx. min kode længere oppe...

Jeg sider og leder efter space som du omtalte.. det er lidt drilsk.. Smiler..

Jeg har rettet stavefejlen.. tak for hjælpen. Sig endelig til hvis du finder andre ting.. smiler.
Avatar billede thedeathart Nybegynder
18. maj 2004 - 00:23 #10
med space, men han &nbsp;  no breaking space
Avatar billede bartelsen Nybegynder
18. maj 2004 - 00:30 #11
Hmm klokken er over midnat.. vil du uddybe, smiler..
Avatar billede helle_fred Nybegynder
19. maj 2004 - 12:01 #12
<iframesrc="en url-adresse, hvorpå du gemmer den tekst, der skal frem i rammen" height="rammens højden" width="rammens bredde" frame border="0"></IFRAME>

Koden for et mellemrum i html er &nbsp;
Avatar billede helle_fred Nybegynder
19. maj 2004 - 12:02 #13
- det skulle ha været
<iframe src="en url-adresse, hvorpå du gemmer den tekst, der skal frem i rammen" height="rammens højden" width="rammens bredde" frameborder="0"></IFRAME>
Avatar billede bartelsen Nybegynder
24. maj 2004 - 23:14 #14
Kan du gennemskue ud fra den ovenstående html kode hvor den iframe skal indsættes og hvordan den skal se ud??
Avatar billede helle_fred Nybegynder
25. maj 2004 - 09:35 #15
forsiden skal være sådan noget som:

<html>

<head>
<meta http-equiv="Content-Language" content="da">
<meta name="GENERATOR" content="Microsoft FrontPage 6.0">
<meta name="ProgId" content="FrontPage.Editor.Document">
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1252">
<title>FLP</title>
<style type="text/css">
    body{
        margin: 0px;
    }
</style>
</head>
<body bgcolor="#000000" link="#FFFFFF" vlink="#FFFFFF" alink="#FFFFFF" text="#FFFFFF">
<div align="center">


    <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="760" height="100%" id="table1">
       
<tr><td colspan=3 style="margin:0">
<iframe name="if" src="1.htm" frameborder="0" width="760" height="100%"></iframe></td></tr>

        <tr>
            <td height="35" width="201" bgcolor="#1FBBE1" >
                <p align="center"><font face="Verdana" size="1">Denne side tilhører selvstændig distributør: FLP.dk</font></p>
            </td>
            <td height="35" bgcolor="#BB5D1F" width="180">&nbsp;</td>
            <td height="35" bgcolor="#40A94C" width="180">
                        <div align="center">
                            &nbsp;<a href="2.htm" target="if"><font face="Verdana,New Font Name,Courier,Monaco" size="2">Tilmeld eller ret profil her</font></a></div>
                    </td>
            <td height="35" width="199" bgcolor="#5286B6" style="background-image: url('images/right_bottom_corner.jpg'); background-repeat: no-repeat; background-attachment: scroll; background-position: left top">&nbsp;</td>
        </tr>
    </table>
</div>

</body>

</html>

----------------------------

og den første side skal være noget i stil med:

<body style="margin:0">
<table border="0" style="margin:0">
<tr>
            <td colspan="4" height="120" background="images/top.gif" bgcolor="#5286B6" valign="bottom">
            <p align="center">
            <font face="Monotype Corsiva" color="#FFFFFF" style="font-size: 30pt">
            Dine muligheder med Forever living Products</font></td>
        </tr>
        <tr>
            <td width="201" bgcolor="#8DA9B7" style="background-image: url('images/aloe_bg.gif'); background-repeat: no-repeat; background-attachment: scroll; background-position: left bottom" valign="top">
                <p align="center">
                    <font face="Verdana">
                        <br><img border="0" src="Info/morten1.jpg" width="167" height="133">
                    </font>
                </p>
                <p align="center"><b><font face="Verdana" style="font-size: 10pt">FLP.dk</font></b></p>
                <p align="center"><font face="Verdana" size="2">jensensgade 2<br>
                    6000&nbsp;Kolding<br>
                   
                        Tlf.: 40503225
                    <br><a href="mailto:Info@flp.dk">Info@flp.dk</a>
                </font></p>
            </td>
            <td colspan="3" bgcolor="#5286B6" valign="top">
                <p style="margin: 0 40px"><font face="Verdana" size="1">&nbsp;</font></p>
                <p style="margin: 0 40px" align="center"><font face="Verdana" style="font-size: 14pt">FLP.dk</font></p>
                <p style="margin: 0 40px" align="center"><font face="Verdana" size="1">&nbsp;</font></p>
                <p style="margin: 0 40px" align="justify"><font face="Verdana" style="font-size: 9pt">Her har du mulighed for at skrive din succes historie og lidt om dig selv.<br><br>Siden kan også bruges til at skrive om hvorfor du er kommet i gang med Forever Living Products og evt. om dine gode erfaringer med Aloe Vera fra FLP. <br><br>Det er vigtigt at understrege, at der er kommet nogle retningslinier fra Forever Living Products som flp.dk skal håndhæve. Det betyder at du som bruger bliver hjulpet på vej med din oprettelse. Alle oprettelser, ændringer og billeder bliver godkendt af FLP.dk inden de er tilgængelige på din profil.<br><br>Der vil løbende blive udviklet på FLP.dk og den vil blive markedsført, så siden vil blive kendt blandt mange...<br><br>Din side vil hedde www.flp.dk/ditbrugernavn og du vil få tildelt en E-mail som hedder ditbrugernavn@flp.dk<br><br>Skynd dig at læse mere om FLP.dk og tilmeld dig på www.flp.dk/tilmeld<br><br>Der er rift om brugernavnene og der er "først til mølle" med at få de gode navne...  <br><br>Vi ses på FLP.dk<br><br><br></font></p>
                <p style="margin: 0 40px" align="justify"><font face="Verdana" size="1">&nbsp;</font></p>
                <p style="margin: 0 40px" align="center"><b><font face="Verdana" style="font-size: 10pt; text-decoration:underline"><a href="show_user.asp?p=n">Klik her og se mere om denne unikke forretning</a></font></b></p>
            </td>
        </tr>
</table>
</body>
Avatar billede bartelsen Nybegynder
25. maj 2004 - 23:06 #16
Hej Helle

Jeg takker for dit forsøg, men når jeg sætter disse to sider op, så kan jeg ikke lige se hvordan de skal hænge sammen, men også at der mangler noget grafik selvom jeg holder disse to sider sammen.
Jeg kan heller ikke se hvor den henter informationer fra datab
Avatar billede bartelsen Nybegynder
25. maj 2004 - 23:08 #17
hov jeg fortsætter lige- fra databasen.. Så det er åbentbart mere kompliseret end jeg først troede. Jeg syntes ikke jeg kan tillade mig at trække mere på din viden, så jeg godkender dit svar. Tak for hjælpen.
Avatar billede helle_fred Nybegynder
26. maj 2004 - 09:25 #18
- det er hovedsiden, der er interessant for dig - der har du opsætningen af siden. Du skal så have fyldt indhold i iframen fra din database. Indholdssiderne har du i forvejen (det er de links du bruger i forvejen). Undtagen indholdet til din forside, som du må lave separat - eller få genereret med asp.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester