17. maj 2004 - 20:15Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Problem med <div>
Hej
Jeg har en række billeder som jeg kan vil placere bestemte steder på en side. Dertil bruger jeg: #center { position:relative; top: 175px; left: 245px } og <div id="center"> <img src="i/spillere/07.gif" width="22" height="21"> </div>
Problemet er nu at når jeg placerer flere billeder bliver de placeret under hinanden grundet <div> også kommer der jo problemer med placeringerne og pixels!
Hver gang jeg smider et billede ind ændrer det hele sig. Det vil sige at hvis billede 1 og 2 skal stå på samme linie skal der være forskellige top: 00px !
du kan prøve med float:left; for at placere dem ved siden af hinanden. Jeg ville egentlig også gerne se det andet stylesheet du har hvor du definerer rg,rt og qb (id'erne). Du må også regne med at div'er normalt fylder 100% af bredden og vil derfor give et linieskift. Hvis du kan undgå dem ville det derfor være meget lettere hvis du bare placerede to billeder i samme div - på den måde vil de automatisk stå ved siden af hinanden.
Et div er et block-element. Sådan et fylder hele bredden af det omkransende element. Brug et span - som er et inline-element, der tilpasser sig indholdet i bredden.
Du kan også lægge styles direkte på billederne i stedet for at pakke dem ind: <img id="center" src="i/spillere/07.gif" border="0" width="22" height="21"> og stadig: #center { position:relative; top: 175px; left: 245px }
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.