Avatar billede richardski Praktikant
18. maj 2004 - 23:27 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Godt igang

Jeg har sat mig for at jeg skal blive bedre til Flash, har en hjemmeside som jeg har haft andre til at hjælpe mig med men bliver nu selv nød til at vedligeholde og videreudvikle på den. Hvad kan i anbefale af bøger eller læreprogrammer... gerne dansk tak!
Avatar billede nfk Nybegynder
18. maj 2004 - 23:36 #1
Jeg kan på det varmeste anbefale www.flashkit.com
Avatar billede kreativmedie Nybegynder
18. maj 2004 - 23:52 #2
Til supplering kan nævnes http://www.kirupa.com der har nogle fine begyndertutorials til både MX og MX 2004.

Så er der http://www.were-here.com der har en god portion tutorials, der dog ikke umiddelbart er sorteret efter begynder/øvet/osv. men der er en søgefunktion.

Mht. bøger så har jeg selv en bog der kort og godt hedder "Flash MX". Den er godt nok på engelsk, men den beskriver alt fra interface og grundlæggende animation til avanceret ActionScripting. Den er på 700 sider og der medfølger en CD med tutorials o. lign. Derudover er den godt skrevet, og jeg kan derfor varmt anbefale den hvis du kan leve med at den er på engelsk.
Du kan læse mere om den her http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0782141080/qid=1084916928/sr=1-2/ref=sr_1_2/002-0735502-5208829?v=glance&s=books
Avatar billede humpfrey Nybegynder
19. maj 2004 - 11:53 #3
og så er der også: www.flashfaq.dk
Avatar billede richardski Praktikant
29. november 2005 - 15:24 #4
Lukker
Avatar billede richardski Praktikant
21. februar 2011 - 18:47 #5
Lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester