Hej. Er der nogen der kan fortælle mig hvilket program jeg kan bruge til at kopiere en dvd navigation's skive (altså data ikke video filer)programmet skal også kunne komprimere indholdet da det fylder 6,6 GB og skal ned på 4.7 GB skive.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Det skal brændes med et brænder program og det må ikke være ZIP filer da navigations computeren ikke kan læse ZIP filer. Det er det samme når du kopiere en dvd film den må heller ikke ZIP komprimeres fordi din dvd afspiller ikke kan unzippe.
Ligsom DVD shrink komprimere video filerne, så er det også sådan et slags program jeg skal bruge. Men dvd shrink kan ikke læse mine navigations data.
Med hensyn til hvis data gøres mindre, vil det ikke fungere, det passer ikke da jeg har gjordt det før med en anden navigation skive og det fungerede fint nok.
Jeg kan ikke i min vildeste fantasi forestille mig det er muligt, at komprimere 6,6 GB date til ikke at fylde mere end 4,7 GB, uden at smide så meget væk, at det ikke længere vil fungere. Der er selvfølgelig mulighed for, at DVD'en indeholder en større mængde billedfiler og/eller video-filer som kan gøres mindre og øvrig data derfor kan beholde sin oprindelige størrelse, men jeg har desværre aldrig hørt om programmer som kan klare den opgave du ønsker udført.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.