Avatar billede ds-zim Nybegynder
23. maj 2004 - 00:26 Der er 4 kommentarer og
2 løsninger

IHateThisKey=Heuristic/Trojan.Win32.SPY!

Idag, 2004-05-23, har min nyligt opdaterede AntiVir (med Medium level of Heuristics), vurderet
"IHateThisKey"/ihtk.exe til "Heuristic/Trojan.Win32.SPY"! Eih?
Iflg. min Sygate Personal Firewall er der ingen suspekt opførsel fra ihtk.exe mht. transmission
af fx. keylog eller lign. malware. jeg vil gerne være sikker på at det "bare er mig" der er hysterisk, men det er sq ikke meget info man får fra www.free-av.com ..

Anyone ?
Avatar billede bufferzone Praktikant
23. maj 2004 - 00:33 #1
Prøv at scanne med en af de mange online scannere og se om det ikke skulle være en falsk positiv
Avatar billede aovergaard Nybegynder
23. maj 2004 - 02:12 #2
Du kan læse om den her, hvor der også er link til onlinescanning nederst. Der ligger også instruktion om hvordan du manuelt kan tjekke og fjerne dette.

Du kan også benytte dig af denne trojanscanner.
Prøv at installere en trojanscanner som TrojanHunter. Det er nok et af de bedste prg. som findes. Du kan på denne adr. få en 30 dages trial version: http://www.misec.net/trojanhunter/ Installer programmet, Der lægger sig et trojanhunter ikon i tray, højreklik på dette og vælg settings. Sæt en vinge i Automatisk remove trojans. Kør derefter en scanning med TrojanHunter. Så skulle den meget gerne fjerne dine trojanske heste fra din computer
Avatar billede aovergaard Nybegynder
23. maj 2004 - 02:13 #3
Glemte lige at give dig linket til hvor du kunne læse om den: http://www.trendmicro.com/vinfo/virusencyclo/default5.asp?VName=TROJ_MXSENDER.A
Avatar billede ds-zim Nybegynder
23. maj 2004 - 13:52 #4
TrojanHunter er en fast del af min "Security"-pakke og finder ikke noget
mht. "IHateThisKey", hvilket AntiVir "kun" gør med Heuristic level medium
eller højere. Derfor tror jeg at, det er en "falsk positiv" men har ikke
kunne få dette bekræftet nogen steder ...

-> aovergaard
Mht. den nævnte trojan er jeg ikke inficeret. Jeg har søgt efter de involverede
filer og intet fundet..

Det "lader til", at jeg "bare" har været hysterisk (igen :), takker for
opmærksomheden !!

Zim Out
Avatar billede aovergaard Nybegynder
23. maj 2004 - 17:59 #5
Det er da godt den ikke ligger der. Og det er da meget bedre at spørge en gang for meget end en gang for lidt. *S*

Takker for point;)
Avatar billede dextor Nybegynder
23. maj 2004 - 22:38 #6
Heuristics i AntiVir virker ikke særlig godt.... Da jeg satte den på Medium og scannede opfattede den en Norton Internet Security-fil som "Heuristic/Backdoor.Generic"!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester