Avatar billede bobbedude Nybegynder
24. maj 2004 - 07:38 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Windows 2003 web edition genstarter konstant med Norton 9 corp?

Vores Windows 2003 web edition kører perfekt dog uden antivirus hvilket er knap så fedt, men det der sker er at i samme øjeblik vi installer Symantec Antivirus 9.0 Corp og genstarter maskinen ja så begynder den at genstarte sig selv igen og igen.
Jeg har kikket i Event loggen men der står kun at den sidste genstart var uventet, hvilket jeg jo egentligt god ved.

Har nogen et forslag eller en løsning på dette problem??
Avatar billede serverservice Praktikant
26. maj 2004 - 17:57 #1
start>kontrolpanel>system>advanceret>indstilliger ned ved start og genoprettelse og fjern så fluebenet ved genstart automatisk
Den fjerner ikke fejlen´, men nu har du mulighed for at fejlsøge.
Hvis serveren har stået uden antivirus så tag lige en virusscan f.x. herfra: http://housecall.trendmicro.com/
Avatar billede serverservice Praktikant
26. maj 2004 - 21:35 #2
Og rens den med adaware http://www.dannyboyd.frac.dk -antivirus/antispyware
Avatar billede bobbedude Nybegynder
28. maj 2004 - 10:42 #3
Tak for svarene problemet var CD'en jeg fik den byttet hos MS og efter det var der ingen problem.
Avatar billede serverservice Praktikant
28. maj 2004 - 10:45 #4
Ja det kan jo ske.
Avatar billede bobbedude Nybegynder
01. juni 2004 - 08:37 #5
ja det var bla. filen NTFS.sys der ikke blev kopieret korrekt og derfor når jeg installerede Antivirus fik den ikke fat i filsystemet korrekt og maskinen gik ned.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester