Avatar billede drzulu Nybegynder
24. maj 2004 - 12:27 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Group Scopes

En lille én der irriterer mig.

Jeg fatter ikke hvad forskellen på en DOMAIN LOCAL GROUP og UNIVERSAL GROUP er.

Tilsyneladende har de samme egenskaber og begrænsninger. Så hvad dælen er forskellen? Domain Local har såkaldt open membership og can indeholde brugere og grupper fra alle domæner. Det samme kan en Universal group! Den eneste begrænsning der er, er så vist jeg ved, at der skal køres native mode, hvis man vil have nytte af security groups i universal scope.

Det anbefales man bruger Domain Local groups. Mit gæt er at man først bruger Universal groups, når man har flere domæner?

Er der nogen der kan forklare det enkelt så en 4 årig kan fatte det?
Avatar billede drzulu Nybegynder
24. maj 2004 - 13:58 #1
Kom så gutter. Jeg ved i kan ;)
Avatar billede serverservice Praktikant
24. maj 2004 - 14:12 #2
Det er rigtigt at du med universal group kan få adgang udover dit domæne i dit forrest. Det mener jeg ikke du kan med domain local group - medmindre der er ændret på deres gruppemedlemskab.
Avatar billede drzulu Nybegynder
24. maj 2004 - 14:23 #3
Dvs hvis man har tilføjet sin domain local til en universal? Som man i øvrigt skal køre i native mode for at benytte? Vil det sige at så længe man har nt4 domain controllere på sit domæne så kan man slet ikke bruge universal groups?
Avatar billede serverservice Praktikant
24. maj 2004 - 14:45 #4
Det er muligt at jeg ikke ved nok om emnet for jeg ved ikke lige hvad man skal gøre i mixed mode med Nt server...men lad andre komme til også
Avatar billede serverservice Praktikant
03. juli 2004 - 12:04 #5
kunne du bruge mit svar til noget-feedback?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester