Avatar billede rexisgod Nybegynder
24. maj 2004 - 13:32 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

HP Evo N600C skærm fylder ikke det hele.

Hi XpertZ

jeg har fået et spørgsmål fra en bruger vedrørende en HP Evo N600C hvorpå skærmbilledet ikke udnytter hele skærmstørrelsen...der er tværtimod en mindre firkant i midten af LCD skærmen.
Brugeren fortæller mig at det skete da han ramte en knap på den bærbare. Men jeg kan ikke lige se hvad det skulle være for en knap.
Nogen der har nogen gode ideer?
Irriterende problem, rigtig irriterende.


Mvh. Lars
Avatar billede pzycho Nybegynder
24. maj 2004 - 14:41 #1
Hvornår gør skærmen det? Er det i dos/systemopstart eller i windows? Hvis det er i windows er det sikkert fordi at skærmopløsningen ikke er korrekt. Hvis det er under systemopstart er det sikkert i bios og kan hedde noget ala kompensation.
Avatar billede rexisgod Nybegynder
24. maj 2004 - 14:54 #2
Skærmen gør det i Windows.
Skærmopløsningen er korrekt....det har været den samme hele tiden. Også før den gik hen til kun at vise billedet i en firkant midt på skærmen.
Avatar billede rexisgod Nybegynder
26. maj 2004 - 13:16 #3
Da brugeren der havde problemet er smuttet igen er det lige meget.
Tak forsøget pzycho, men da dit forslag ikke løste ngoet så ingen point.

Mvh. Lars
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester