27. maj 2004 - 13:06Der er
13 kommentarer og 2 løsninger
radioforbindelse mellem 2 biler, billigt
jeg mangler en billig løsning til at have radio forbindelse mellem 2 biler. da jeg ikke har radio licens eller noget som helst skal det helst være noget privat, men hvad koster sådan noget? overvejer lidt noget til indbygning da det højst sandsynligt vil give længere rækkevide? kan i anbefale nogle mærker til billige penge? i må også gerne medtage bærbare radioer, bare de er bilige og relativ god kvalitet
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Jeg har en del erfaring med andre håndholdte og fastmonterede, danitas produkter plejer at være ok.
Problemet med alle håndholdte, er at rækkevidden forringes en hel del når de lukkes inde i en bil, derfor er det en stor forbedring med en udvendig antenne.
Hvor de udenfor i frit sigte rækker, måske 3 km, kan det være reduceret til 100 m, hvis bilen ikke har udvendig antenne. -SCB
Jeg mener at kunne huske at det er 4 watt ved FM modulering, og ½ watt ved AM. Er en sender droslet ned, er det altid muligt at øge effekten igen, men ikke omvendt. -SCB
Til INFO-> Der må sendes lovligt uden licens med 4 watt på FM båndet 27 MHz. Med en fornuftig 1/8 bølge antenne skal du regne med ca. 5-10km rækkevide afh. af forhold. Vil du længere ud, kan man montere en forstærker til alle radioer med "løse" antenner og derved kan man mangedoble sendeeffekten og derfor også rækkeviden. Det er dog ulovligt i danmark at bruge en forstærker, men lovligt at købe den:-)
scb > Har lige åbnet en topcom twintalker 1100... på printet sidder der 3 variable modstande... kan sendestyrken evt. være "droslet" med en af dem? Hvis ja, har du nogen ide om hvordan?
Det er svært at vide, da det kan være lavet på mange måder. Men mit gæt er at den ikke er droslet ned, eller der skal et andet PA-trin i. Fabrikanten putter ikke en overdimensioneret PA transistor i et produkt til 3-400 kr. -SCB
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.