30. maj 2004 - 09:35Der er
12 kommentarer og 1 løsning
installation af mamboserver på webhotel
Jeg er igang med at installere mamboserveren på mit webhotel, men får en fejlmeddelse når jeg skal igang. I starten bliver der udført en række check, og en af dem fejler, men jeg kan ikke finde ud af hvad jeg skal gøre med det. Har læst et sted jeg skal ændre stien i php.ini, men det kan jeg ikke rigtig komme til da jeg har det hele liggende på et webhotel hvor jeg ikke har adgang til php.ini. Hvad skal jeg gøre? Fejlen er følgende:
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Mmm altså da jeg først installerede havde jeg slet ikke noget tmp dir i min folder. Så prøvede jeg første at oprette et i i root og satte attributterne til 777 og sidenhen i mambofolderen og denne 777. Men intet hjalp
problemet er jo også lidt at jeg ikke aner hvad det er for en tmp folder den referer til. Hvis det er en folder der ligger uden for mit scope har jeg jo lidt af et problem. Jeg har også prøvet ini_set("session.save_path", "./tmp" ); For at være sikker på det er folderen i mit bibliotek, men intet synes at hjælpe
Mmm oki, så skal jeg lige spørge om noget. Når man laver et kald til ini_set() bliver det ikke skrevet i filen og er gældenede hele tiden, eller skal man virkelig kalde den funktion hver gang siden loades? For jeg har kaldt funktionen fra en anden script fil, nemlig test.php hvori jeg skrev ini_set("session.save_path", "./tmp" ); Kan det ikke bruges?
okay, det er en eller anden installationsside i mamboserveren. Men så synes jeg umiddelbart bare ikke det giver så meget mening, for så er jeg nødt til at kalde det script fra samtlige af de sider der ligger i min folder...og det er altså mange. Det er vel lidt meningsløst..anyhows..jeg har prøvet at indsætte det i index.php som laver testen, og det virker stadig ikke :/ Jeg skrev følgende øverst oppe ini_set("session.save_path", "./tmp");
Undskyld den bratte afslutning, men jeg har lidt for mange løse ender...Blir nødt til at lukke for nogle af alle mine spg. Tak for hjællpen. Hvis der er lagt svar får disse point, eller er jeg nødt til at tage dem selv for at lukke alle de her spg. Mvh.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.