31. maj 2004 - 13:20Der er
8 kommentarer og 2 løsninger
Andvendelse af flere partioner på 1 HD ?
Hvis jeg på en 40 gb hd opretter 3 partioner (10gb, 10gb, og resten 18gb). Kan jeg så indlægge XP fuldt opdateret på patrtion 1 og 2, hvor jeg kun anvender èn af disse af gangen ??? På partion 3 ønsker jeg så at indlægge alle mine programmer, men kan de så køre når xp ligger på en anden partion ??? Alle date skal også helst gemmes på partion 3, for senere at blive overført til andre hd`s som ligger i udskiftelige skuffer. Grunden til at jeg ønsker at lave 2 XP partioner er, at min xp ofte går ned, og jeg derfor -når det sker, vil ghoste partion 1 til 2 eller 2 til 1.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Hvorfor nøjes du ikke bare med 2 partitioner ? ... en wil WinXP og en til data .... så kan du vænne dig til en gang om ugen at lave en ghostimage over til din datapartition. Hvis dit system bryder ned, genskaber du bare din systempartition ud fra dit image ..
Det er ikke nødvendigt med en 10 gb partition til en Ghostfil.
Jeg ville lave 2 partitioner. Den ene med XP og programmer på ca. 10 gb (selvfølgeligt afhængigt af, hvor mange store der skal installeres). Den 2. partition til data og Ghost-imaget af partition 1.
Noget er blevet misforstået. Jeg vil ikke lave et ghostimage, det har jeg prøvet og det virker ikke når min pc går ned. Jeg vil lave 2 fulde XP partioner, fuldt opdateret, og når den jeg anvender ikke vil køre mere, skal partionen formateres- hvorefter den 2. partion, skal kopieres over på den ny-formaterede partion. Min kamerat som er civilingenør i software har lavet et program til mig som kopierer hele xp (opdateret) fra en partion til en anden.
Du kan godt lave det du snakker om, der vil bare være usandsynligt meget bævl med nogen af indstillingerne. Hvis du fx installerer et nyt program, som du vil installere på din 3. partition, vil den installere programmet på den lokation du beder den om. Derefter vil den sætte nogle nøgler i Windows' registry og derefter lave nogle indstillinger i din brugerprofil. Disse ting gør, at du sikkert ikke kan benytte programmet, hvis du starter fra den anden windows installation.
Vær forberedt på, at det vil give dig en masse besvær. Der sker løbende mange opdateringer af systemfilerne, som kun gemmes det ene sted - og som derfor vil være mistet når du kopierer.
Misforståelsen skyldes måske at du i spørgsmålet skriver at du vil Ghoste!
OK- spørgsmålet er forkert formuleret. Systemfilerne,... ææhh hvafor-noet` Ligger de i en bestemt mappe, som måske kan gemmes på cd- når xp går ned. Går ned- ja den stopper ikke bare, men når jeg har åbnet xp, og den står i skrivebordet, så viser Windows jobliste/ydeevne: 100% prossessor forbrug, efter5-10 min. forsøges genstart, samme resultat -det kalder jeg at "gå ned"
System filerne er bla. *.dll *.ini *.reg osv og de ligger 1000 steder(%systemdrive%\windows, %systemdrive%\windows\system32).
Jeg vil forslå at du laver en bootcd/dvd som installere et færdi konfiguret windows xp image med de programmer de skal bruge, og så sætter programmerne til at gæmme data på et andet drev!
Du kan ikke bare kopier reg databasen fra sted til sted det vil aldrig komme til at virke optimalt --> stabilt !
System filerne er bla. *.dll *.ini *.reg osv og de ligger 1000 steder(%systemdrive%\windows, %systemdrive%\windows\system32).
Jeg vil forslå at du laver en bootcd/dvd som installere et færdi konfiguret windows xp image med de programmer de skal bruge, og så sætter programmerne til at gæmme data på et andet drev!
Du kan ikke bare kopier reg databasen fra sted til sted det vil aldrig komme til at virke optimalt --> stabilt !
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.