31. maj 2004 - 14:08Der er
37 kommentarer og 1 løsning
Fejl ved select
Hejza allesammen. Jeg har to felt i min database (mysql) som hedder dato, klokken. dato indeholder eks : 06-05-04 Klokken indeholder eks : 21:03:00
Det også fint nok. Det bliver så gemt i databasen unden og fejl. Når jeg så selecter fra databsen kommer fejlen. Se billedet her under: www.rasmus-madsen.dk/fejl.jpg . Kan i se hvad der er galt, den selcter på en forkert måde. Den nyeste nyhed skal være til venstre. Koden er: $res2 = mysql_query("SELECT * FROM news order by dato asc, klokken asc");
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
.. og hvordan ser så $klokken og $dato ud? Nøjagtigt som du skrev i spørgsmålet? I så faldt fatter jeg ikke hvorfor der er blevet ændret på det. Da du ikke (i det viste) kode ændrer på formatet.
06 kommer før 08. Det er en konsekvens af at du bruger et tekstfelt, så mysql ved ikke bedre end at sorterer det som tekst, uden hensyntagen til måned ellers årstal.
Langt den bedste løsning er at lave det om et til et datofelt og lade mysql klare resten. Jeg forstår ikke hvorfor du mener det er et stort arbejde - men jeg ved ikke hvordan du kan få den til at sortere på den måde du ønsker det, uden at lave det om til en ægte dato. Udover self. at bruge substr() eller lign. til at opdele datoen i dag/mdr/år så du får to kolonner, som du kan bruge på din order-by. Men det bliver noget hø.
jeg har følengde felter: dato date not null, klokken time not null,
Det kommer så data i dem. Har tjecket disse data, ved at udskrive dem, og er 100 % sikker på de kommer rigtigt ind i databaseb. Men når dataen skal ud, går det galt...
: 2007-05-04/01:41:32 Men der skulle rigtigt stå 2004-05-07/01:41:32 ! Ved du hvorfor ?
nu jeg kommet lidt længere.. Bruger jeg din kode efter nyheden er opretten kommer den rigtige dato frem. ! Næsten. MYSQL for den til at skrive datoen som 2004-05-04 hvor den skulle være 04-05-04.. Kan du hjælpe med det? Den bliver sat ind rigtigt !
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.