Avatar billede iggipop Nybegynder
01. juni 2004 - 15:34 Der er 3 kommentarer

Redde/overfører AD til anden server

Hej !
Min W2K server er crashed. Dvs. at den kan starte i fejlsikret tilstand men ellers ikke. Jeg har prøvet alt så nu tager jeg en anden maskine og installerer forfra. Men alle de brugere og andre instillinger der var på den gamle server. Kan de overføres til den nye eller skal de tastes ind på ny ?
Avatar billede strych9 Praktikant
01. juni 2004 - 16:03 #1
Start din maskine i fejlsikret tilstand
Gå nu til windows indbyggede backup util, ntbackup
Tag en backup af det der hedder "system state" - dette vil tage en backup af AD, netlogon share, registreringsdatabase, COM+ registreringer og meget andet.
Gem din backup et sikkert sted.
Geninstaller Windows på maskinen
Kør din backup på, og så skulle det spille igen.
Avatar billede iggipop Nybegynder
01. juni 2004 - 17:33 #2
perfekt ... det vil jeg lige prøve...vender tilbage
Avatar billede strych9 Praktikant
01. juni 2004 - 17:34 #3
hov, jeg glemte måske lige et trin mellem "geninstaller windows" og "kør backup på" som hedder "installer AD", selvfølgelig ..
Bare så du ikke forsøger at køre en AD backup på en maskine uden AD. =)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester