04. juni 2004 - 12:54Der er
7 kommentarer og 2 løsninger
Valg af projektor!
Jeg har længe ønsket mig en projektor til hjemmebio og computerfremvisning. Priserne har som bekendt været skyhøje, men jeg synes de er ved at være kommet ned på et ordentligt niveau nu.
Jeg vil dog godt lige have lidt informationer om, hvad man skal gå efter når man kigger på projekter, for jeg fatter ikke hvordan det ene firme kan sælge projektorer til knapt 50.000,- hvor andre kan sælge dem til 6.000,-.
Projektoren skal udelukkende benyttes i rum a la stuestørrelse, og i dæmpet belysning, hvilket også vil sige om dagen, med gardinerne rullet for.
Nogen der kan give nogle gode råd til, hvilke projektorer jeg skal have kig på? Er det virkelig rigtigt at en projektor til knapt 10.000,- kun kan benyttes hvis man nærmest farver sit rum sort, og køber mørklægningsgardiner?
Kig bla. efter lysstyrke, som angives i ANSI lumens. Jeg har en ældre projektor hvor lysstyrken er på 800 ANSI lumen, hvilket kræver rimelig mørke gardiner for at billedet kan ses ordentligt.
Opløsning er knap så kritisk, da f.eks. DVD film alligevel er i en opløsning lidt mindre en 800x600. Så en projektor på 800x600 eller 1024x768 er rigeligt.
Pansonic har nogle rigtig gode Home Cinemas, bl.a. Panasonic PT-500U - som jeg godt nok ikke lige kan finde. Den har en ekstrem stor contrast Ratio, som også har stor inflydelse på hvordan billedet opleves med lys i lokalet, men også om det sorte virkelig er sort.
Vælg en med DLP teknologi, hvor det er "små spejle" der frembringer billedet det giver en væsentlig bedre kontrast. Regn med at det ca. koster 1,50 kr pr. time til pæren, De fleste holder ca. 2000 timer og koster omkring 3000 Kr inck moms. Jeg har selv en Dell med DLP og 800x600, til omkring 10000 kr, der behøver ikke at være helt mørkt, men jo mørkere jo større oplevelse, det er jo også mørkt i en biograf. -SCB
Ok, tak for hjælpen alle sammen. Så vidt jeg kan forstå på jeres svar, så skal man holde øje med ANSI lumen, da denne helst skal være rimelig stor (hvad siger i til 1300?). Derudover skal kontrasten være ret høj (hvad med 2000:1), og så skal der være DLP-teknologi.
Det er som en middelsvær blæser i en PC, så det burde være til at holde ud.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.