Avatar billede larz Nybegynder
07. juni 2004 - 13:09 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

IT CASE anti virus program?

Er igang med en case(bolia.com) og har derfor et spørgsmål

I casen får man at vide at de har installeret anti virus programmer på deres computere (bærbare pc'er som de ahr lov til at tage med hjem) i deres sikkerhedshåndbog står der at de minimum skal opdatere deres anti virus program hver anden dag(dette foregår manuelt), så var det vi tænkte om der ikke var nogle alternativer til at man selv skulle opdatere det, f.eks. måske nogle server software der automatisk opdaterede softwarede når de loggede ind eller man lavede en "Scheduler" der så automatisk opdaterede programmet hver anden dag?

nogen der kender til sådanne løsninger ?
Avatar billede belle Nybegynder
07. juni 2004 - 15:01 #1
jeg tror ikke jeg helt forstår hvad du mener men jo der findes antivirus programmer hvor clienterne opdatere automatisk fra en server i tidsintervaller man selv kan styre.
symantech antivirus 9 corperate edition har bla denne mulighed
Avatar billede larz Nybegynder
07. juni 2004 - 15:27 #2
Belle>> det er lidt svært at forklare, da vi ikke har så vildt meget viden om hvad de egentlig bruger i selv virksomheden

men du er vist inden på nåde der godt kan bruges!

Men prøver at forklare det lidt bedre

Det er en virksomhed som næsten udelukkende bruger IT, hver medarbejder har så en Bærbar(som de så må tage med hjem)hvor der er så er installeret et virus program på, de skal så manualt opdatere det hveranden dag og så var det vi tænkte på om der fandtes noget serversoftware der kan automatisk opdatere virus programmet når de f.eks. logger på firmaets servere

Håber dette er en bedre forklaring end før
Avatar billede belle Nybegynder
07. juni 2004 - 15:35 #3
jamen så kig på overstående program. man kan (vist nok) osse opsætte det til at opdatere ved login på netværket.
McAfee har vist osse noget ligende men det har jeg ikke selv leget med
med symantec antivirus9 corp ed kan man installere en server der så sender opdateringerne ud til clinterne med bestemte intervaller så det lyder som om det er det du skal bruge.
Men hust det skal være coperate edition da standard versionen ikke ar denne mulighed
Avatar billede larz Nybegynder
07. juni 2004 - 15:39 #4
Belle>> det lyder godt, jeg lader lige spørgsmålet stå åbent(du skal nok få 60point for dit svar), men det kan være der kommer lidt mere hjælp :) så lader den kører lidt endnu
Avatar billede belle Nybegynder
07. juni 2004 - 15:53 #5
fair nok med mig
Avatar billede larz Nybegynder
08. juni 2004 - 01:49 #6
Slet ikke flere der nogle gode forslag?
Avatar billede larz Nybegynder
09. juni 2004 - 12:24 #7
når men så bliver det lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester