Avatar billede flejn Nybegynder
09. juni 2004 - 23:43 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Compaq Presario 1200 XL109 grafikkort driver

Hej eksperter.. jeg har lige formatere min presario 1200 men kan ikk få grafikken til at virke.. den er kun på 16 farver.. hvor finder jeg driver til det? har prøvet på compaqs hjemme side men det er ikke til at finde..

-dawid
Avatar billede flejn Nybegynder
10. juni 2004 - 10:03 #2
Hmm der er kun audio driver. Mangler Video driver for min grafik er kun på 16 farver og har ingen ide om hvor jeg finder driverne
Avatar billede halifax Nybegynder
10. juni 2004 - 15:03 #3
Hmmm.. Nå, ok. Kom videre derfra ved at bruge keyword som "graphic driver" bl.a dette
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?lc=en&cc=us&docname=c00007177&product=95025&dlc=en&lang=en

"Trident and VIA jointly developed the MVP4 and CBi7 graphics for some Presario desktop and portable systems.

Due to a change in the business relationship between VIA and Trident, VIA now handles all support of these display drivers.

This issue affects the Presario 1246, 1247, 1277, 1278, 1279, 12XL1xx series, 12XL2xx series, 7300 series, and 7400 series"

Hvilken grafik chip sidder i din model?
Avatar billede flejn Nybegynder
10. juni 2004 - 15:53 #4
Okay tak det virker.. men nu gide rmin lyd ikke at virke.. har hentet den audio driver fra det første link du gav mig men når jeg vil installere siger den noget med at den ikke kan pga noget AC i BIOSen.. hvad betyder det?
Avatar billede halifax Nybegynder
11. juni 2004 - 00:20 #5
Aner ikke hvad det betyder. Kender ikke den maskine. Står der noget i retning af AC97 Audio eller AC97 Sound måske?
Kan det skyldes at Audio/Sound er disablet i BIOS. Tjek efter.
Du kommer i BIOS/Konfiguration ved at trykke F10 under opstart.
Avatar billede flejn Nybegynder
11. juni 2004 - 16:59 #6
Ja den har været aktiveret hele tiden.. Men fik det sq til at virke.. har ingen ide hvordan men pludeslig ville den godt installere alligevel.. hehe.. Men tusind tak for hjælpen..
Avatar billede halifax Nybegynder
11. juni 2004 - 19:27 #7
Godt at se DU fik til til at virke, når man tænker på hvor mange, der har problemer med deres ski... Compaq, fordi de er "sære".

Deltager pt. i en tråd, hvor en bruger ikke kan køre sin recover-cd, formentlig fordi han hr skiftet harddisk, og fordi (især ældre) Compaq har en særlig, skjult partition på disken med BIOS/Konfiguration, Security og boot info.
Hvorfor fan..... tror Compaq at det er "smart" at være anderledes (læs besværlig) til stor irritation for mange brugere/ejere. Lidt a la IBM. Fik en IBM i 1997 og tænkte: Een gang IBM, aldrig mere IBM. Desværre har jeg en Compaq barbær. Her det besværligt (umuligt?) at opgradere til et nyere OS på gr.a. den særlige Compaq partition som er nødvendig for at lortet vil køre ordentligt.
Avatar billede flejn Nybegynder
11. juni 2004 - 21:45 #8
Ja det er en omgang bulls...t, kunne sq heller ikk finde på at købe en compaq.. Fik min gratis af en ven som ikk brugte den mere så det er jo okay.. Men du har ret.. de ER MÆRKELIGE.. Håber folk finde ud af de problemmer de har med deres... ved bare at min ikk skal formateres foreløbig :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester