20. juni 2004 - 23:24Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Smileys i MSN
Hejsa
Jeg har nogle smileys (gif animationer), som jeg har hentet diverse steder på nettet, der skulle være til MSN.
Nu er problemet så, at når jeg sætter dem ind i MSN, reducerer den størrelsen på animationen, så det kun bliver så småt, at man ikke kan se, hvad det er. Et andet problem er at den ikke animerer længere men kun viser det første billede i gif billedet.
Nogen der ved, hvordan jeg får ændret det problem? Jeg har prøvet at ændre billede størrelse med diverse programmer men lige lidt hjælper det :-(
Du kan jo prøve at trække programmet ned. Der er rigtig mange, og de er ret sjove, og så har du jo nogle flere nye, som du måske ikke har i forvejen. :-) Dit spørgsmål kan jeg ikke rigtig svare på - må jeg indrømme :-(
Jeg har osse eksperimenteret lidt med importerede smileys. Jeg tror kun det er standard smilyerne (der er animerede) der er ... ja, animerede. Uanset hvad jeg gjorde, kunne jeg ikke få noget animeret.
Mht. størrelsen, så formindsker den altid et importeret billede til smiley-størrelse. Bemærk, at du sagtens kan angive et høj-opløst billede på 3mb som smiley. Resultat bliver så osse derefter; som du selv siger: en fugleklat.
jeg er også temmelig gal, betalte for nogle smileys via messenger, hvor nogle af dem var animeret, men når jeg bruger dem i messenger er de ikke animeret længere!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.