05. juli 2004 - 13:27Der er
6 kommentarer og 1 løsning
MSN login problem
Er på arbejdet. ser ud til de har blocked mig af msn, nogle der ved hvordan jeg kan connecte udenom de normale porte og gatways? jeg bruger miranda som klient, mangler bare nogle rigtige ipr' osv. de har også blocked microsoft.com\dk osv.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
så vidt jeg kan se er den eneste mulighed for at vælge en anden port at connecte gennem en proxy server, men snak lige med administratoren om det - de må da have en løsning. Hvad er grunden til at blokere for microsoft siderne?
Nå, ok går vi over i det filosofiske hjørne... Det tror jeg jpjohansen har ret i. Men til forskel for tips o.a., så mener jeg nu at blokere for Messenger, med samme begrundelse, er totalt hen i vejret. Det er et alternativ til telefon og email og øger kommunikationen.
Ingen blokere da microsoft sider..!!?? Har du undersøgt din computer efter en fil som kan blokere for msn login?.. Jeg kan ikke lige huske hvad den hedder, men hvis der ligger en bestemt fil på din computer kan du ikke bruge det.. Men som dannyboyd kommer ind på, snak med administratoren om det, hvis han ikke vil hjælpe dig så må du jo nok hellerikke gå på msn.. Måske derfor det er blokeret, så du skal få arbejdet lidt istædet??!?!?!?!? :p
Øh... Så vidt jeg kan se har du afvist jphansens svar. Det var ellers et godt svar, synes jeg.
Meget tid er gået siden, og jeg har nu fået vished for både at mit firma HAR blokkeret for MSN messenger, og også hvorfor. Vi fik en virus ind den vej. Så nu kører mit firma Windows Messenger i en lukket version hvor kun firmaets ansatte kan chatte med hinanden. MSN Messenger er difinitivt lukket i firma-regi !
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.