Avatar billede snakeeyz Nybegynder
06. juli 2004 - 09:44 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Det tager lang tid

Hej Eksperter.
Jeg har lige købt en Palm Tungsten E med Kirrio ViaMichelin GPS.
Jeg har så udvalgt hele danmarkskortet (ca. 65 MB) - og sat den til at synkronisere. Efter at den havde kørt i 3½ time stoppede jeg den. Kan det virkelig passe, at det tager så lang tid ?

Håber I kan hjælpe
Avatar billede jakobskovgaard Nybegynder
08. juli 2004 - 07:55 #1
Skal lige have uddybet lidt nærmere, er det når du uploader kortet til PDA'en det tager så lang tid?????

Hvis ja, så er det meget lang tid, nu kender jeg ikke lige Palm'en, men min iPAQ er langt fra hurtig i crandlen, derfor sætter jeg altid mit CF kort i kortlæseren i PC'en når jeg skal smide nye TomTom kort i min PDA, der går det meget hurtigere.
Avatar billede snakeeyz Nybegynder
08. juli 2004 - 08:31 #2
Det er når jeg uploader kortet til PDA ja.
Jeg troede ikke det virkede hvis man uploadede direkte til kortet, men det vil jeg da prøve næste gang.
Jeg lavede et kort over Fyn på ca. 7 MB, det tog ca. ½ time.
Jeg prøver at uploade kortet via USB læseren i stedet.
Avatar billede jakobskovgaard Nybegynder
08. juli 2004 - 08:45 #3
Kender som sagt ikke lige til dit michelin software, men med TT er det i hvert fald muligt at uploade direkte til kortet.
Avatar billede snakeeyz Nybegynder
12. juli 2004 - 13:19 #4
HA! det virker at kopiere direkte, og det tog ingen tid.. takker for hjælpen. drop et svar for point
Avatar billede snakeeyz Nybegynder
30. august 2004 - 16:42 #5
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester