Avatar billede law-st Nybegynder
07. juli 2004 - 00:28 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Det går i hak

Hey! Jeg har en ca. halvt år gammel computer, der skulle være nogenlunde god. Jeg har dog det problem, at når jeg går ind i spil, fryser billedet.. (for det meste) og jeg blir nødt til at genstarte computeren! Mit grafikkort er: Radeon 9600 pro.. Den anden dag, efter mit spil igen var gået i hak, dukkede dette vindue op: "Driveren til skærmenheden kunne ikke udføre en tegnehandling. Kontakt producenten af enhenden for at få en driveropdatering. informer Microsoft om fejlen. Skærmdriveren til RADEON 9600 PRO er muligvis årsagen til, at systemet bliver ustabilt..." Men hvad skal jeg gøre????? Hjælp!
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
07. juli 2004 - 00:41 #1
Prøv at opdatere den på windowsupdate. Find de nyeste bundkortsdrivere til dit bundkort og opdater disse drivere. Og tilsidst opdaterer du også driveren til dit grafikkort.

Hvis du ikke ved hvilket bundkort du har, kan dette program hjælpe dig:
http://www.snapfiles.com/dlnow/dlnow.dll?Inc=No&ID=107893
Når du har installeret det, kører du det og kan så aflæse bundkortets navn under Motherboard | motherboard | motherboard navn
Skriv det evt. her, så kan vi hjælpe med at finde de korrekte drivere.
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
07. juli 2004 - 01:05 #3
Sorry, det var min fejl. Linket er simpelthen forkert. Her er det rigtige link:
http://www.snapfiles.com/get/everest.html
Avatar billede law-st Nybegynder
07. juli 2004 - 01:12 #4
kan det passe, at dette er mit bundkort?: ECS P4S5A/DX+
Avatar billede law-st Nybegynder
07. juli 2004 - 01:21 #5
kan det passe, at dette er mit bundkort?: ECS P4S5A/DX+
Avatar billede law-st Nybegynder
07. juli 2004 - 01:36 #6
HJÆLP ;)
Avatar billede law-st Nybegynder
07. juli 2004 - 12:39 #8
Ved godt det sikkert lyder dumt, men jeg kan simpelthen ikke finde det sted hvor jeg skal downloade driveren til mit bundkort i overstående link :S.... Hjælp ;)
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
07. juli 2004 - 16:08 #9
Du klikker bare i dropdownboksen ud for hver enkelt driver og vælger taiwan. Så starter downloaden.
Avatar billede bartfreak Nybegynder
07. juli 2004 - 18:32 #10
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
07. juli 2004 - 18:43 #11
Ja, han har 7 spørgsmål omh den samme pc. Jeg har sagt det til ham i et andet spørgsmål: http://exp.dk/spm/517758
Avatar billede bartfreak Nybegynder
07. juli 2004 - 18:44 #12
*lol*

kig forbi kbh N.. så fikser jeg den..O)
Avatar billede law-st Nybegynder
08. juli 2004 - 16:39 #13
Jeg har formateret min computer, så der er ingen problemmer mere! Tak for hjælpen
Avatar billede bartfreak Nybegynder
08. juli 2004 - 19:08 #14
så husk at lukke..O)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester