Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Bortset fra det har jeg Teach yourself C++ in 21 days, der har lært mig en lille smule... (ikke værd at anbefale medmindre man er HELT NY til programmering) og Visual C++ 5 The complete Reference, der er et komplet opslagsværk til VC++ (Kanon til opslag, men meget svært at lære C++ af de få eksempler der er i bogen)
Hvis du bladrer lidt i kategorien her, så vil du opdage, at andre har stillet lignende spørgsmål, hvor du måske kan blive inspireret lidt:-) Benny har blandt andet et hvor han aldrig har accepteret et svar!
Men ellers (som jeg altid gør) kan jeg meget kraftigt anbefale "Object-Oriented Programming in C++" af Robert Lafore (kan blandt andet købes gennem amazon.com). Bogen bruges på Institut for Anvendt Elektronik på DTU.
Til gengæld kan jeg kraftigt fraråde "Turbo C++" af Finn Elvekjær, som dækker c, c++ og turbo vision. Jeg synes ikke, at den er god - og slet ikke til selvstudie.
Jeg er ikke den største c++ haj her på eksperten, men mine kundskaber fra Roberts bog alene har da rakt til, at jeg (lige nu) kan lige nummer 1. Det skal ikke opfattes som pral, men det betyder bare, at man kommer et godt stykke med den.
Er du ikke den største ?? *S* jeg er ikke enig, du har svaret på ting jeg aldrig har hørt om... *G*
Ps. Den bog du nævner "OOP in C++" er det en stor satan på knap 2000 sider, eller der omkring ?? (en af mine venner er på DTU, han har en af den titel og størrelse, som vist er udemærket...)
Nej pjat, den er vist på cirka 800 sider med appendix, stikordsregister og hvad der ellers hører til.
Det lyder måske voldsomt, men Robert skriver utrolig godt - man kan næsten fristes til at sige, at når man har læst et afsnit, så kan man det. Han har utrolig godt øje for hvad der kan være svært at forstå og så uddybe det. Men hvis man allerede kan c og har sin editor/compiler installeret (han gennemgår installation af Borland 4.5 tror jeg det er) og kan bruge den, så kan man hurtigt skimme de første 100 - 300 sider igennem.
Desuden hører der en diskette til med alle programmerne fra bogen, så man slipper for at sidde og skrive eksemplerne af, hvis man lige vil afprøve dem.
Så den tid man bruger ekstra på at læse, den vinder man flere gange igen foran computeren. Enhver der har programmeret ved hvor meget tid der kan gå med små dumme problemer.
Som sagt, så er det en virkelig god bog og garanteret en af de absolut bedste til selvstudie.
---------
og så hedder det selvfølgelig "ligge nummer 1" og ikke "lige nummer 1" :-)
---------
tigerdyr >> tak for de pæne ord, men soepro og tknudsen kan i hvert fald nogle ting jeg ikke kan. Men da langt de fleste spørgsmål her på eksperten falder indenfor mit område, så kan jeg jo klare mig ligeså godt som dem ;-)
>> Bjarke, du har selvfølgelig ret, men de bøger der indtil nu er nævnt er vist de vigtigste om C++ :o)) (De andre jeg kender, virker for mig ret dårlige eller enten meget grundlæggende/hæjt niveau)
Kender du til ITLibrary.com, der kan du læse en dele bøger online - gratis... og det er kun et blandt mange steder på nettet som tilbyder denne service
Nej jeg kendte det ikke, men de vil have mit kreditkort nummer og sådan noget vil jeg ikke have ud på nettet. Bortset fra det, så var det vist et kanonlink. Kender du andre, som ikke kræver kreditkort-numre og lignende ????
No Problem...Bare vær opmærksom på at de fleste af de bøger du kan læse online er, hvad de kalder, "Beta" bøger, dvs. en udgave der er før den endelige udgivelse :o))
Men hvad gør det, de er ret gode til at finde emner der er interessante for EDB faget :o))
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.