Avatar billede fqthjoe Nybegynder
19. juli 2004 - 07:09 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Webmail via php

Ser en del php-script der omhandler webmail.
Hvis man har php tilgængelig hos sin udbyder findes der så et script man kan bruge som webmail ?. Eller kan det slet ikke lade sig gøre uden der decideret skal installeres noget programværk direkte på serveren. Udbyder har sin egen webmail, men jeg kunne måske godt tænke mig at jeg selv kunne bruge "mit" eget script.
En der kan give mig svaret ?
Takker.
vh Thjoe
Avatar billede skwat Praktikant
19. juli 2004 - 07:19 #1
tjooaaaa... Kommer an på meget.

Typisk virker Webmails via IMAP, og hvis det er noget din udbyder tilbyder, så ja, så har du intet problem.

Hvis nej, så har du en udfordring – man kan i princippet godt lave en webmail over pop3.
Avatar billede fqthjoe Nybegynder
19. juli 2004 - 07:28 #2
øv.. så lige svaret hos udbyder:

Understøtter jeres mailserver IMAP?
Nej det gør den desværre ikke. Vi mener ikke dette er nødvendigt da du f.eks. i Outlook selv kan lave mapper og sortere dine mails ud, når du henter dem ned igennem POP3.

Så må jeg måske bare droppe det..
Avatar billede leif Seniormester
19. juli 2004 - 09:53 #3
Undskyld, hvorfor bruger du ikke bare din udbyders Webmail ???
Avatar billede coderdk Praktikant
19. juli 2004 - 11:52 #4
PHP's IMAP modul kan godt snakke POP3.
Avatar billede skwat Praktikant
19. juli 2004 - 13:26 #5
coderdk, korrekt, men jeg syntes ikke at have set nogen færdige løsninger der understøter der? Men jeg har ikke set alle - tror jeg :)
Avatar billede coderdk Praktikant
19. juli 2004 - 13:28 #6
To kommer jeg i tanker om: SquirrelMail og ISmail (Inside Systems Mail) - Jeg mener begge kan bruge POP3 i stedet for IMAP... Men igen - Er ikke 100% sikker :)
Avatar billede coderdk Praktikant
19. juli 2004 - 13:30 #7
Nu jeg tænker mig om mener jeg at squirrelmail kan hente pop3, men kræver en imap konto at gemme dem på...
Prøv ISmail: http://www.insidesystems.net/projects/project.php?projectid=4
Avatar billede fqthjoe Nybegynder
19. juli 2004 - 21:39 #8
Ok. Prøver at tjekke ISmail ud.
Grunden til jeg gerne vil bruge et script, er at jeg så kan rette det lidt til, sådan med lidt desiign opsæt.
Avatar billede fqthjoe Nybegynder
19. juli 2004 - 21:41 #9
øv...

ISMail requires that PHP 4.2+, compiled with and IMAP and Session support, be installed on the server that runs it
Avatar billede master_orion Nybegynder
28. juli 2004 - 23:56 #10
Hej,

Istedet for at stille nøjagtig samme spøgsmål som fqthjoe, vil jeg hellere forsætte denne tråd. Skal nok oprette et lille sp hvis der bliver bøvl med point osv.

Jeg vil meget gerne det samme som fqthjoe bare jeg ved at min udbyder har en imap server kørende. Har min site liggende hos b-one. Jeg er dog mere end almindeligt utilfreds med deres service, da jeg skrev og spurgte om adressen til deres imap server for at benytte den fik jeg blot en linje tilbage hvor der stod at de ikke supporterede mit spørgsmål. Men hvem skulle så?

Håber derfor at der er en her som kan sige mig hvordan man finder adressen til sin imap server samt hvilken port den køre på?

Jeg vil i samme om gang meget gerne vide hvordan det med mapper hvor ens mails ligger i fungere, er det muligt at oprette mails til fx nyhedsmails og sorter dem der over? eller skal man have lavet en algoritme til at sorter dem hver gang at man åbner ens mail?

Håber meget at der er en som kan komme med nogle svar :)
Avatar billede fqthjoe Nybegynder
01. august 2004 - 19:46 #11
Har flyttet mit domæne til FreePaq med IMAP understøttelse, men kan desværre ikke få nogle af ovenstående til at virke. Så er stadig interesseret i hvis nogle har en fungrende løsning til køre og kan anbefalde denne.
Avatar billede fqthjoe Nybegynder
23. august 2004 - 21:28 #12
Ok. Takker for deltagelsen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester