Avatar billede Rune Sommer Mester
28. juli 2004 - 00:17 Der er 1 kommentar og
1 løsning

passive mode i BP_Ftp

Jeg vil gerne have en FTP-server. BulletProof.
Jeg er så bag en firewall (en router), og jeg har fundet ud af, at når andre folk, som også er bag en router, vil prøve at få forbindelse, sker dette ikke.

Det er noget med at den port jeg sender tilbage til ham der vil logge ind, ikke er åben på hans router, hvorefter han så ikke kan få lov til at "list" eller andet på min FTP.

Jeg har en idé om at det omhandler noget med passive mode, at få en FTP til at virke imellem 2 computere, hver især bag en router.
Men det er blot mit gæt. Nogen der kan hjælpe med at få forbindelse imellem server og klient?
Avatar billede yellow Nybegynder
28. juli 2004 - 01:36 #1
Prøv at sætte din ftp klient til passive mode.

Du kan f.eks. bruge internet explorer som klient.
Tools->Internet Options->Advanced og sæt kryds ved "Use passive Ftp"
Så kan du bare skrive www.minserver.dk" target="_blank">ftp://username:password@www.minserver.dk

Virker det?
Avatar billede Rune Sommer Mester
13. april 2005 - 15:43 #2
Fandt aldrig rigtig en løsning. Men af uvisse årsager, virker det alligevel nu.
Så jeg lukker tråden, og scorer selv pointsene  :-p
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester