Avatar billede greenstreet Nybegynder
29. juli 2004 - 08:06 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Primær/sekundær Harddisk

Min pc er bestykket med en 40 GB 7200 rpm HD - for lille til videoredigering. En større er på vej: 120 GB m. 8 mb. cache.
Hvilken skal jeg vælge som hhv. primær og sekundær HD?
Hvis det er minimalt hvad jeg får ud af at bruge den store nye som primær vil jeg bare koble den på som sekundær - for at undgå alt bøvlet med at installere alting påny.
Avatar billede levich Nybegynder
29. juli 2004 - 08:33 #1
Det er nok altid bedst at have styresystemet (windows) på den hurtigste harddisk, da start af programmer bliver hurtigere. Men som du siger er det lidt besværligt at skulle installere alting på ny.

Jeg har også købt en ny og hurtigere harddisk, men har blot sat den til slave (=sekundær). Derimod har jeg flyttet min swap-fil til den hurtige harddisk, hvilket faktisk har hjulpet på hastigheden.

Jeg kan ikke forstille mig, at en 40 Gb harddisk er så langsom at det virkelig kan betale sig at flytte styresystemet til den nye harddisk.
Avatar billede sonysoccer Nybegynder
29. juli 2004 - 09:01 #2
Jeg vil også tilslutte mig levich's svar. Jeg har også købt en ny større HD, den bruger jeg udelukkende til videoredigering!
Avatar billede peet-49 Novice
29. juli 2004 - 09:10 #3
Den eneste forskel, der er på de to diske er, at den lille har 2MB buffer, og den store har 8MB buffer, jeg har ikke kunnet måle nogen mærkbar hastigheds forskel på 2 og 8MB
Avatar billede greenstreet Nybegynder
29. juli 2004 - 10:00 #4
Jeg er overbevist! Den store HD får lov til at være sekundær. Tak for hjælpen!
Ka' i lige sige mig hvordan det nu er man afslutter et spørgsmål?
Avatar billede sonysoccer Nybegynder
29. juli 2004 - 10:24 #5
Ja du markere levich's svar ude i venstre side og trykker på accepterer
Avatar billede levich Nybegynder
29. juli 2004 - 10:27 #6
Jeg føler mig som en anden computerekspert med al den opbakning.
Men det jeg jo egentlig også :-)
Avatar billede greenstreet Nybegynder
29. juli 2004 - 11:00 #7
Ok - det har jeg gjort - men jeg ville nu egentlig gerne ha' delt points'ene mellem jer...
Avatar billede levich Nybegynder
29. juli 2004 - 11:04 #8
Jeg har ikke fået point - husk at markere brugeren du vil give point.
Der vil komme til at stå "svar: 30 point" under mit svar.
Avatar billede peet-49 Novice
29. juli 2004 - 11:05 #9
Jeg skal ikke have point.
Avatar billede sonysoccer Nybegynder
29. juli 2004 - 11:11 #10
Du giver bare levich alle point.
Avatar billede greenstreet Nybegynder
29. juli 2004 - 11:19 #11
Men hvordan gør man ved deling af points?
Avatar billede sonysoccer Nybegynder
29. juli 2004 - 11:49 #12
Det kræver at der er flere end én der ligger et svar, men i dette tilfælde er der kun én, så du kan kun give ham point!

Det er jo også retfærdig, da han jo kom med det svar du søgte, vi andre bekræftede det blot.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester