I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Jeg har lige lavet en hjemmeside til en kunde, hvor at han også kan upload et billed til hans hjemmeside.
Databasen: En MySQL Database
Funktion: En funktion som hedder aspSmartUpload, spørg jeres webudbyder om de har det.
Første side: I skal sætte denne lille kode ind på jeres side <html> <head> <title> Her kan du uploade et billed </title> </head> <body> <form method="post" action="gem.asp"> <input type="file" id="pic" name="pic">
ok har hentet det, men vi aner ikke hvordan man kan få det op og køre....lægger man div filer ud i sit root directory på hjemmesiden eller? hvordan kører man det?
Er det mit link du har hentet ?? Jeg har selv prøvet det på min egen pc men kun på apache, ikke på en hjemmeside da jeg endnu ikke har et domæne. Men på min lokale harddisk fungede det nogenlunde, men kunne selvfølgelig ikke tjekke om andre kunne bruge det også. Jeg nåede dog så langt at jeg kunne registrere flere brugere, lave albums, administrere og uploade billeder. Det er noget tidskrævende at sætte op, og jeg rodede med det et par gange med et par års mellemrum, men tror det er ganske udmærket når det kører og man behøver ikke selv støve en database sammen.
Sammen med programmet skal man vist også bruge den der hedder netbpm eller imagemagic. Den første fylder mindst, så klart at anbefale.
Hvis du kigger under de spørgsmål jeg har oprettet i sin tid, kan du se hvor meget jeg har rodet med det :-) men fik det aldrig testet på en hjemmeside. Der er en del aspekter i opsætningen, men det skal i hvert flad op at ligge på din hjemmeside først.
Jeg vil gerne prøve at guide, men så bliver det over msn: ravnemor@hotmail.com for ellers fylder vi ekspertens server :-))
msn virker desværre ikke, skal også have formateret lortet her en af dagene....
Kan du ikke ridse op i hoved punkter hvordan vi gør?
ALTSÅ. vi henter feks det program du har lavet et link til, og ligger det ind på vores webhotel. og hvordan kører det så? skal vi ikke have en index.html fil?
I skal først undersøge at jeres webhotel har et lille program installeret som hedder aspSmartUpload, hvis ja, så skal I først bruge denne kode (gem siden som billed.asp): <html> <head> <title> Her kan du uploade et billed </title> </head> <body> <form method="post" action="gem.asp"> <input type="file" id="pic" name="pic">
Det er den side hvor at I kan "gennemse..." jeres harddisk efter det billed som I vil have uploadet. Derefter klikkes der på "Upload billedet", man bliver sendt videre til billed_gem.asp i billed_gem.asp skal I bruge denne kode: <% ' Variables ' ********* Dim mySmartUpload Dim intCount
' Object creation ' *************** Set mySmartUpload = Server.CreateObject("aspSmartUpload.SmartUpload")
' Upload ' ****** mySmartUpload.Upload
' Gem filen med det originale navn i den virtuele mappe på Serveren, det er ' den mappe som må skrives til. intCount = mySmartUpload.Save("../log")
'Response.Write(intCount & " fil(er) er uploaded.") %> ' Her hentes billedet, som I lige har uploadet <% strFileName = mySmartUpload.Files("pic").FileName %> ' Nu skal stien til billedet lægges ind i en database
' Her skal jeres connection streng til jeres database lægge
Conn.Close Set Conn = Nothing Set strSQL = nothing Response.Redirect "index.asp" %>
I jeres database skal I lave en database som hedder "galleri" og et felt som hedder "pic", lave "pic" som en text felt.
Og det skulle gerne være det.
Mvh Martin Jørgensen
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.