Til den pris kan man godt få en god studiecomputer. Og det gør det lettere hvis den skal sidde i et stik hele tiden. Men hvis den skal det, kan det så ikke overvejes at købe en stationær? Medmindre den elvfølgelig skal flyttes rundt omkring.
En bærbar i det prisleje du skriver, kan godt virke som en studiecomputer, men du vil ikke kunne finde noget som er godt til spil. Hvis du selvfælgelig skal sidde og spille minestryger eller lign. er den helt udemærket, men sådan noget som CS, Quake, og andre FPS, og strategi spil, for den sags skyld vil ikke køre alt for godt på den.
Jeg har en HP ZV5000 Series notebook med et ATI Mobility 9000 IGP Shared grafikkort. Jeg kan godt glemme alt om at køre sådan noget som CS. Uanset hvor meget RAM du propper i en bærbar og tildeler grafikkortet vil du aldrig kunne få ordentlig ydelse. Den er fin til arbejde, musik og film.
http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=88099Dette ligner meget den jeg har. Min er dog med 512MB RAM og en 15,4" widescreen. Ellers er den stortset identisk. Og jeg betalte endda 8.999,- for min i Merlin.
Jeg er rigtig tilfreds med den. Den holder faktisk længere end jeg havde troet, selvom det ikke er en Mobile processor. Min har faktisk holdt i 3 timer, hvor jeg ikke har lavet noget. Har jeg skrevet holder den lidt over 2 og ser jeg DVD/høre musik ligger det lige under 2 timer ca.
Ellers er der noget som den her:
http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=96313En ZNote fra Zepto med en Celeron Mobile processor. Her en gennemsnitslevetiden for batteriet ca. 4,5 timer. Men dette er regnet ud under den mest optimale forhold, mht. korrekt brug og korrekt temperatur.