17. august 2004 - 08:28Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Jmail virker ikke ordentligt fra udlandet
Hej! Jeg har lavet en form vha. Web Wiz JMail, som man skal udfylde, trykke på submit og den sender så en mail til mig, med den oplyste e-mail adresse som afsender! Det hele virker fint når jeg selv sidder og tester det! det skal lige siges at det ikke ligger på min egen server! Sitet bliver hostet ude i "byen"! En gut fra USA forsøgte at benytte formen, men når han trykker på submit får han følgende fejl:
The page cannot be displayed. There is a problem with the page you are trying to reach and it cannot be displayed HTTP 500 - Internal server error
Hvordan løser man det problem når Jeg nu ved at det virker fint! Er det serveren der er problemet eller er det brugerens browser der er skyld i det?
Hvis spørgsmålet ligger det forkerte sted, så fortæl mig lige hvor det skal lægges!!
Jeg har et script der checker om alle felter er udfyldt, før formen submittes! så det kan næppe være det! der bliver ikke indsat nogen data i database..... Jeg har forhåbentlig fået en lidt mere forståelig fejlkode imorgen. så jeg vender tilbage..
det lader til at det virker en gang imellem! Nu kom han igennem fra USA.. så jeg lukker spørgsmålet! Hvis det sker igen, så må jeg stille et nyt spm. med lidt grundigere fejlbeskrivelse.... ellers tak for hjælpen!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.