Avatar billede lord-klaus Nybegynder
23. august 2004 - 18:55 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

divison i polynomer

hej

håber du vil vise mig hvordan man regner disse 2 stykker.


(2x^4 +x^3 +2x^2 -x -34) : (x +2)

(4x^3 -2x^2 -4x +2): (2x-1x)

mvh.klaus



mvh. klaus
Avatar billede lord-klaus Nybegynder
23. august 2004 - 19:46 #1
nå jaja....
Avatar billede roenving Novice
24. august 2004 - 00:28 #2
Tålmodighed er god ting !-)

-- og var det ikke dig, jeg den anden dag viste, at man for at udføre polynomie-division dividerer den mest betydende op i den mest betydende og så ganger hele divisoren ud og trækker fra ?-)

Altså i ovenstående første eksempel dividerer x op i 2x^4, får resultatet 2x^3, ganger det med hele divisoren (x+2) og derfor trækker 2x^4 + 4x^3 fra det hele udtryk !o]
Avatar billede lord-klaus Nybegynder
31. august 2004 - 21:37 #3
jo, det var... men kom itvil om hvornår man skulle sætte nåede bagefter = når man havde dividert et tal
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester