25. august 2004 - 14:49Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Form Action Method=post virker ikke!
Hej eksperter,
Min aspside henter data fra database, viser disse data i felter og dropdowns, hvorefter man skal kunne rette i data.
I bunden af <body> har jeg indsat <% If Request.form("Navn") <> "" Then response.write "Navn er ikke tom!" end if %> <form action="pagetestny.asp" method="post">
<input type="submit" value="Gem"> </form>
siden pagetestny.asp er den aktuelle side.
"Navn" er en tekstboks: <tr> <td>Navn:</td> <td><INPUT maxlength=50 size=75 name=navn value="<%=rs("navn")%>"></td> </tr>
Når man klikker på "gem" så er betingelsen i funktionen ikke opfyldt. Meningen er at jeg skal vide, hvornår jeg skal opdatere rettelserne ned i databasen.
Hvis der er en af jer, som har et eksempel, på dette som virker, vil jeg meget gerne have inspiration og måske forståelse for, hvad det er, der sker eller ikke sker.
I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.
Problemet er at det kommer fra browseren og den bruge " og " til at finde hvor name starter og slutte hvis du ikke skriver noget kan det være den tror name forsætter og tager value med.
Det er HTML standart som siger der skal " omkring name="navn" det skal der også for value og der har du det med.
I ASP er navnet en streng og hvis der skrirver man Request.Form("navn" Skriver man request.Form(nanv) tror den bare navn er en varialbe.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.